C. Dumitru
În primele patru luni din 2014, în maternităţile din judeţul nostru au venit pe lume 2.025 de născuţi vii, respectiv cu 73 de bebeluşi în plus faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. În acelaşi timp, însă, la nivelul judeţului au fost înregistrate 3.453 de cazuri de persoane decedate, cu 54 mai puţine faţă de perioada similară din 2013.
Acest lucru face ca sporul natural să fie, în continuare, negativ, respectiv de minus 1.428 de persoane, faţă de minus 1.553 de persoane în aceeaşi perioadă a anului precedent. La fel ca şi în ultimii ani, bolile aparatului circulator continuă să reprezinte, potrivit datelor Direcţiei Judeţene de Statistică, principala cauză a trecerii în nefiinţă a multor prahoveni (respectiv 59,9 la sută din totalul deceselor amintite). Urmează, apoi, tumorile (17,3 la sută), bolile aparatului respirator (7,4 la sută), bolile aparatului digestiv (6,3 la sută), leziunile traumatice şi otrăvirile (3 la sută).
Pentru a fi la curent, ca să spunem aşa, cu principalele fenomene demografice existente la nivelul judeţului nostru, se mai cuvine să adăugăm faptul că, în perioada analizată, au fost înregistrate 563 de căsătorii şi 323 de divorţuri, cu 81 în plus şi, respectiv, 149 mai puţine comparativ cu intervalul ianuarie- aprilie 2013.














