Petrolul a tranşat derbiul cu Astra, obţinând o victorie extrem de preţioasă pentru moral şi pentru clasament. “Lupii” punctat prin Younes (14, penalti) şi Grozav (18), giurgiuvenii reducând din handicap prin Fatai (64).

Eşecul dur suferit la Swansea n-a lăsat urme în moralul petroliştilor. Trupa lui Contra a început impecabil duelul de la Giurgiu, transformându-şi rivala într-un simplu sparring-partener în primele 20 de minute ale confruntării. „Lupii” le-au pitit mingea astriştilor, au combinat dezinvolt şi, drept consecinţă, au făcut repede diferenţa pe tabela de marcaj, chiar dacă, pentru moment, S. Lung Jr. s-a opus deschiderii scorului, salvând de sub transversaă la şutul deviat al lui Alcenat (12).

A venit, însă, cursa impetuoasă a lui Priso, oprit doar prin fault de către Ben Yousef, iar YOUNES (14) a transformat impecabil lovitura de pedeapsă acordată de către Haţegan, pentru ca, patru minute mai târziu, şutul lui GROZAV, expediat de la 13-14 metri lateral stânga, spre colţul lung, să nu-i lase vreo speranţă lui Lung Jr.