Cosmin Iliescu

CSO Plopeni își continuă traiectoria ”de vis” pe care a început-o în acest tur de campionat, iar visul frumos continuă pentru gruparea condusă de Radu Perpelea – încă o victorie, meritată, fără gol primit, și primul loc în clasament rămâne ”securizat”. Deși au avut un meci dificil, în teorie (brașovenii de la Râșnov aveau un moral bun deoarece câștigaseră două partide consecutive și se aflau pe locul trei cu 11 puncte), jucătorii antrenați de Daniel Dumitrache au intrat foarte motivați pentru a rămâne pe primul loc și s-au impus fără mari emoții. Încă din min. 3, D. Iancu a șutat în bara transverală din dreapta porții, iar jocul a curs într-o singură direcție, gazdele având alte două șanse mari de gol, irosite de Păun în min.15 și 25. Ani la rând golgheterul din liga a IV-a, cel mai bun atacant din județul Prahova la acest nivel, Andrei Ciobanu s-a dovedit, din nou, omul potrivit la locul potrivit și a marcat cu o lovitură de cap după ce Dănuț Iancu a executat perfect o lovitură liberă lateral dreapta de la 20 de metri, spre finalul primei reprize. Oaspeții au încercat să restabilească egalitatea, dar apărarea plopenară a fost din nou la datorie, cu trei minute înainte de pauză, Bogdan Minea scoțând de pe linia porții la șutul lui R.Drugă, acesta fiind momentul psihologic al partidei. Imediat după pauză, golgheterul Andrei Ciobanu a ”liniștit apele”, în min. 48, când a înscris cu un șut la colțul scurt, pentru 2-0, iar după marcarea golului doi, amfitrionii au închis foarte bine jocul iar brașovenii nu au mai ajuns periculos la poarta lui S. Georgescu.Veteranul și căpitanul Cătălin Vlad putea să își treacă și el numele pe lista marcatorilor, dar a ratat o șansă uriașă în minutul 80, dar, oricum, era totul ”bine”. Probabil că nimeni din conducerea administrativă nu se gândea la un asemena parcurs și că echipa va fi pe primul loc, neînvinsă…

CSO Plopeni – Olimpic Cetate Râșnov 2-0(1-0)
Stadion: “Gheorghe Șilaev” – Plopeni. Spectatori 150. A marcat: Andrei Ciobanu(34,48)
CSO Plopeni: S. Georgescu- F. Niță, B. Minea, R. Alecsandu, A. Giuroiu – A. Rusu, Rudaru (51 Răileanu), C. Vlad, Al. Păun(83 Ant. Dănilă) , D. Iancu (83 Cr. Lazăr) – A. Ciobanu. Antrenori: Daniel Dumitrache, Pompiliu Stoica.
Cetate Râșnov: C. Izsak – A. David, Al. Marin, P. Ghețu (62 Al. Babei), Ad. Voicu -R. Drugă, Al. Vîrlan (62 D. Alupoaie) Ciopo, Solovastru, V. Boția (78 F.Popa) – N. Roșu. Antrenori: Lucian Petre
Avertismente:-\Al. Marin(14), A. David(20).
Arbitri: Cătălin Ilie (București)-Alexandru Negru (Ilfov), Alexandru Vasile(Buzău)
Observator arbitri: Laurențiu Ionașcu(Buzău). Delegat de joc: Adrian Peiu (Urziceni).
Jucătorul meciului: Andrei Ciobanu.

Etapă perfectă pentru Prahova

A fost, din nou, în liga A-III-a, o rundă perfectă pentru echipele prahovene, care au adus și șase puncte, din tot atâtea posibile, din deplasare!
Sub privirile italianului Bergodi, care nu a detașat la echipa ”satelit” a lui Sepsi decât pe Dragomir, CS Blejoi a învins clar la Sfântu Gheorghe! A condus cu 3-0, s-a terminat 3-1 pentru oaspeți, elevii lui Răzvan Vlad rămânând aproape de primul loc și… tot mai departe de ”medaliile de bronz”, fiind aproape sigur că blejoienii vor evolua în play-off și au șanse mari să ajungă la barajul de promovare! Cu un gol și o pasă de gol, Lambru a fost omul meciului, prestația echipei fiind, în general,una solidă!
Și ”vecinii” de la CS Păulești au confirmat că se simt mai bine în deplasări, decât pe teren propriu, reușind să câștige la Zărnești, scor 2-1 și devine o echipă ”sperietoare” pe terenuri străine, care greu pierde puncte, dar care, deocamdată, acasă este vulnerabilă. Iar când va reuși să câștige și în fața propriilor suporteri, de ce nu, și nou-promovata din Păulești poate spera la primele 4 locuri!

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – CS Blejoi 1-3 (0-2)
Stadion: ”Sepsi”. Spectatori: circa 100. Marcatori: Grigore (63)/Niƫescu (28), Lambru (32), Enache (60)
Sepsi: Hunor – Bende (75 Mitu), Cîrstean, Dobozi, Dragomir – Răducioiu, D. Renƫa, Ilie – Nistor, S. Șerban (46 Grigore), Kocsis. Antrenor: Suciu Valentin
CS Blejoi: Bălănică – Catană (65 Drăgoi), T. Giuroiu, Şandru, Ghinea – I. Şerban, Pahonƫu, Enache – Brăilă (85 N. Badea), Lambru (90 Stoica), Niƫescu (65 C. Munteanu). Antrenor: Răzvan Vlad
Arbitri: Octavian Ciucanu – Andrei Pavel-Cojocaru, Cristian Ciorbea (toƫi din Braşov)
Observator de arbitri: Costică Manasă (Bacău)
Delegat de joc: Mihai Băcescu (Braşov)
Jucătorul meciului: Lambru.