Jucătoarea prahoveană de tenis Ana Bogdan (locul 93 WTA) a debutat cu o victorie clară la turneul de Mare Șlem de la Roland Garros.
Ieri, în primul tur al turneului care se dispută în capitala Franței, Paris, sportiva din Sinaia a trecut, în două seturi, de jucătoarea Timea Babos, din Ungaria (locul 107 WTA), scor 6-4, 6-2.
În primul set, Ana Bogdan a reușit o revenire senzațională, de la scorul de 4-2 pentru adversară, pentru a se impune cu 6-4. Jucătoarea prahoveană a continuat jocul bun și în setul secund, desprinzându-se, cu break, la 3-1, pentru a închide setul și, respectiv, meciul, tot cu un break, scor 6-2.
În turul secund, Ana Bogdan se va confrunta cu americanca Sofia Kenin, câștigătoare la Australian Open şi a patra favorită a turneului de la Paris, învingătoare, în primul tur, în disputa cu rusoaica Ludmila Samsonova, scor 6-4, 3-6, 6-3.