Echipa de handbal de la CSM Ploieşti a disputat, duminică, primul meci oficial din acest an, elevele antrenorului Robert Comendant întâlnind, în Sala „Olimpia”, formaţia Sport Club Curtea de Argeş. Întâlnirea contând pentru etapa a XV-a a Seriei D a fost la discreţia echipei ploieştene, care s-a impus fără emoţii, cu scorul final de 37-17, după ce rezolvase, în mare măsură, încă din prima parte soarta partidei, conducând cu scorul de 16-9 la pauză. Pentru echipa ploieşteană au evoluat următoarele jucătoare: B. Voicilă, I. Săvulescu, A. Matei – N. Jianu (7 goluri), E. Lăcuşteanu (7), R. Gavrilă (5), D. Grădişteanu (4), M. Popescu (4), A. Burtea (3), M. Iordache (2), M. Zafiris (2), D. Manole (1), D. Ilie (1), T. Stere (1), A. Toma şi B. Rădulescu.Echipa CSM Ploieşti a ajuns, astfel, la a 12-a victorie, rămânând neînvinsă în cele 13 partide disputate, ocupând prima poziţie a clasamentului Seriei D, iar duminică are programată deplasarea pe terenul formaţiei aflate pe locul al 9-lea, CSO Voluntari 2005.

Academia Junior, victorioasă în primul meci al anului

CSM - hanbdal j3Tot duminică, dar la Sala Polivalentă din Brazi, echipa de junioare III de la Academia Junior Ploiești a disputat primul meci oficial al anului, întâlnind pe CSO Voluntari 2005, într-o partidă contând, de asemenea, pentru etapa a XV-a din Seria D a Campionatului Național. Echipa antrenată de Ionuț Georgescu, Claudiu Ghesoiu și Laurențiu Jugănaru a controlat jocul în prima parte a meciului, conducând cu scorul de 5-3, respectiv 14-10, însă nu a reușit să se desprindă decisiv, iar CSO Voluntari 2005 a egalat în final, echipele intrând la egalitate la pauză, scor 14-14.
În partea secundă, Academia Junior s-a desprins la trei goluri, scor 20-17 (min. 30), oaspetele au redus din handicap, scor 22-21 (min. 38), dar echipa ploieșteană a dat lovitura decisivă în ultimele zece minute, marcând de șapte ori într-un interval de patru minute, pentru a duce scorul la 30-22. Oaspetele au oprit seria, pe moment, dar Academia Junior a încheiat cu încă patru goluri marcate consecutiv, închizând meciul la scorul de 34-23, pornind cu dreptul în 2020.
Pentru Academia Junior Ploiești au jucat: Mihaela Rădoiu, Bianca Dracea – Anelisse Grigorescu 11 goluri, Diana Lefter 5, Raluca Stoica 5, Ana Rândunică 4, Daria Comendant 3, Andrada Caloian 3, Ana Grigore 2, Valeria Toader 1, Adriana Militaru, Ingrid Cizmaru, Ioana Tănase, Roberta Dumitru, Anemona Sîrbu, Adela Ionescu.