Echipa de handbal feminin HC Activ CSO Plopeni şi-a încheiat evoluţia în Seria C a Diviziei A, joi seară, pe terenul formaţiei CSU Târgovişte. Formaţia prahoveană era, deja, calificată la turneul semifinal, însă elevele antrenorilor Florin Ciupitu şi Nicolae Nimu au dorit să încheie într-o notă pozitivă seria.
Astfel că, aşa cum era de aşteptat, de altfel, HC Activ CSO Plopeni a câştigat şi meciul din ultima etapă, disputat la Târgovişte, cu penultima clasată. Gruparea prahoveană s-a desprins decisiv încă de la pauză, conducând cu scorul de 16-5. Gazdele nu au putut restrânge proporţiile scorului în a doua parte a meciului, iar HC Activ CSO Plopeni s-a impus clar, cu 34-21, în final.final b
Cele două formaţii au evoluat în următoarea formulă:
CSU Târgoviște: Șerban – Liță 11, Buzătoaia 4, Manea 3, Lipioască 1, Ivanciu 1, Ilie 1, Ion, Drăguț, Agapie. Antrenor: Aurel Iancu.
HC Activ CSO Plopeni: Popescu, Grigore – I. Leuștean 7, Mureș 6, Stoica 6, Beșleagă 4, Tăbăcaru 4, Șerban 3, Panaite 2, E. Leuștean 2. Antrenori: Florin Ciupitu, Nicolae Nimu.
În cadrul ultimei etape din Seria C, CS Dacia Mioveni 2012 s-a impus pe terenul formaţiei Naţional Râmnicu Vâlcea, scor 30-27 (13-16), iar ACS Szekelyudvarhelyi Noi a câştigat acasă cu LPS Târgu Jiu, scor 30-27 (14-16).
Astfel, HC Activ CSO Plopeni s-a situat pe locul al doilea în clasament, obţinând calificarea la turneul semifinal, câştigătoarea seriei fiind CS Dacia Mioveni 2012, grupare antrenată de ploieşteanul Daniel Gheorghe. Cele două echipe vor evolua la turneul semifinal, programat în perioada 9-12 mai, la Făgăraş, HC Activ CSO Plopeni urmând să facă parte din Grupa 2, alături de câştigătoarele din Seriile B (Rapid Bucureşti) şi D (CSM Târgu Mureş) şi de formaţia de pe locul secund din Seria A (CSU Neptun Constanţa).
În Grupa 1 a turneului de la Făgăraş vor evolua echipele AHCM Slobozia (locul 1 în Seria A), CS Dacia Mioveni 2012 (locul 1 în Seria C), CSU Ştiinţa Bucureşti (locul 2 în Seria B) şi ACS Crişul Chişineu-Criş (locul 2 în Seria D).
Primele două clasate din cele două grupe vor avansa la turneul final, programat să se desfăşoare la Sala Sporturilor „Olimpia” din Ploieşti, în perioada 16-19 mai, locul 1 din Grupa 1 urmând să joace cu locul 2 din Grupa 2 şi locul 1 din Grupa 2 cu locul 2 din Grupa 1. Primele două formaţii de la turneul final vor promova direct în Liga Naţională, iar ultimele două echipe vor juca meciuri de baraj cu grupările clasate pe locurile 11 şi 12 din primul eşalon valoric.