După performanţa remarcabilă a Denisei Stoian de a se califica la Jocurile Olimpice de Tineret, secţia de gimnastică ritmică de la CSM Ploieşti a obţinut alte rezultate deosebite, cu ocazia participării la Turneul Internaţional de la Lisabona (Portugalia). De data aceasta, însă, Denisa nu a fost singura reprezentantă a clubului ploieştean, alături de ea concurând cu succes şi o altă junioară pregătită de antrenoarele Simona Puiu şi Liliana Băescu, anume Miruna Ciocîrlan.
La categoria junioarelor, au fost prezente 56 de sportive, iar Denisa Stoian şi-a adjudecat medalia de argint în concursul individual, cu un total de 55.032 puncte (14.933 la cerc, 13.566 la minge, 13.733 la măciuci şi 12.800 la panglică). Câştigătoare a fost portugheza Rita Araujo, cu 56.465 puncte, în vreme ce podiumul a fost completat tot de o reprezentantă a ţării gazdă, Dinora Bondar, cu 54.099p.
Cu un an mai mică decât Denisa, Miruna Ciocîrlan a avut, de asemenea, o evoluţie bună, încheind concursul la individual pe locul al cincilea, acumulând 50.966 puncte (12.433 la cerc, 12.533 la minge, 12.800 la măciuci şi 13.200 la panglică).
Cele două sportive ploieştene s-au calificat şi în finalele pe obiecte, Denisa Stoian obţinând o medalie de argint şi una de bronz, iar Miruna Ciocîrlan – o medalie de argint.
La cerc, ambele gimnaste de la CSM Ploieşti au urcat pe podiumul de premiere, Miruna Ciocîrlan situându-se pe locul al doilea, cu 14.166 puncte (la doar 0.067p de prima poziţie, ocupată de portugheza Rodriguez Olatz), iar Denisa Stoian a ocupat poziţia a treia, cu 13.600p.
În schimb, Denisa Stoian a mai obţinut medalia de argint la minge, cu 14.166p, la care s-a impus tot Rodriguez Olatz, cu 14.866p.
Gimnastele ploieştene au mai bifat următoarele rezultate: Denisa Stoian – locul 5 la panglică (12.366p), locul 8 la măciuci (10.300p); Miruna Ciocîrlan – locul 5 la măciuci (12.066p), locul 6 la panglică (12.200p), locul 7 la minge (10.933p).