AFC Fortuna Poiana Câmpina – Gloria Buzău 5-1 (1-0)

Stadion: „Complexul Olimpic”, Izvorani. Au marcat: Camara (9), Chipirliu (48), V. Munteanu (68, 84), Mircescu (86)/A. Damian (61-penalti).
FC Fortuna: Zegheru – D. Cristescu, M. Marin, B. Şandru, G. Damian – B. Minciună, B. Barbu -V. Munteanu, Buhuşi, Chipirliu – Camara. Au mai jucat: Manyur, Stroescu – Jugaru, I. Stan, B. Năstase, Caramalău, Ad. Ungureanu, R. Moise, Mircescu. Antrenori: Florin Stăncioiu, Costin Plăvache şi Bogdan Pîrvu.
Gloria: Sârbu – Drăguţ, Bârsănel, Dăniţă, Scarlat – Marcu, Mihăescu – Voicu, Creţu, Nicola – Gafiţa. Au mai evoluat Gherasim – Bobe, Alexandru, G. Ion, Moise, A. Damian. Antrenori: Viorel Ion şi Romeo Bunică.
Au arbitrat: Viorel Căunei – Cristinel Damian, Doru Petre.
La finele celor 26 de zile de cantonament, toate desfăşurate la Complexul Olimpic Sportiv de la Izvorani (judeţul Ilfov), formaţia de Liga a III-a AFC Fortuna Poiana Câmpina a disputat, ieri, un ultim joc de verificare. Elevii antrenorilor Florin Stăncioiu, Costin Plăvache şi Bogdan Pîrvu au întâlnit divizionara secundă Gloria Buzău. Deşi la prima vedere jocul părea unul echilibrat, în care trupa pregătită de Ion Viorel şi Romeo Bunică pornea, teoretic, cu prima şansă, pe teren altfel au stat lucrurile. Încă din startul partidei, echipierii Fortunei au arătat… „cine este şeful” şi după numai 9 minute fostul jucător al grupărilor Unirea Câmpina şi Dinamo II Bucureşti, Camara, a modificat tabela de marcaj cu o lovitură de cap, din centrarea perfectă a lui Buhuşi. Chiar dacă până la pauză prahovenii şi-au mai trecut în cont câteva ocazii de a marca, primul act s-a încheiat cu scorul de 1-0, repriză în care buzoienii au contat doar prin câteva şuturi de la distanţa.
La reluare, atacantul Chipirliu a marcat pentru 2-0, din cornerul trimis de Barbu, după ce în primele 45 de minute rataseră câteva oportunităţi clare de a marca. Buzoienii lui Viorel Ion şi Romeo Bunică au revenit pe tabela de marcaj din penaltiul just acordat de plopenarul Viorel Căunei şi transformat precis de A. Damian (61). Apoi a ieşit la rampă mijlocaşul de bandă dreapta V. Munteanu, care a izbutit o dublă în minutele 68 şi 84, fiind „servit ideal” de Năstase (68) şi Jugaru (84). Golul de 5-1 a fost marcat de atacantul Mircescu, în minutul 86, cu un şut plasat în dreapta portarului.
Aşadar, ieri, jucătorii grupării AFC Fortuna Poiana Câmpina au încheiat cel de-al doilea stagiu de pregătire, urmând ca de luni să revină la antrenamente.