Fortuna Poiana Câmpina- Unirea Tărlungeni 3-0 (0-0)

Marian Dima

Stadion: „Fortuna”. Spectatori: circa 350. Au marcat: Chipirliu (48), Sziga (53), Şandru (73)
Fortuna: I. Popescu – Aldea, Crişan, M. Marin (cpt), Şandru – Minciună (54 Antohi), Cioinac – Munteanu (65 Năstase), Honciu, Sziga – Chipirliu (58 Buhuşi). Antrenor: Florin Stăncioiu.
Unirea: Stamatin – Chiş, Şerban, Istrofor, Poenaru – Pricop (63 Vlăsceanu), Dâlbea, Antoche, Petra (58 Marcăş) – S. Antal (46 Elek), L. Nicolae (cpt). Antrenor: Daniel Bona.
Avertismente: Chipirliu (45+2), Minciună (54), Crişan (71) / Şerban (44), Poenaru (85).
Au arbitrat: Ionuţ Coza (Cernica) – Florin Vişan, Daniel Vlase (ambii din Galaţi). Observator: Cătălin Ciubotariu (Galaţi).
Jucătorul meciului: Ervin Sziga.

Fortuna Poiana Câmpina a trecut în faza „şaisprezecimilor” Cupei României şi, vineri, aşteaptă să vadă ce echipă de Liga I va aduce pe stadionul din comuna prahoveană, în 24 septembrie, atunci când este programată următoarea fază a competiţiei.
Calificarea a venit fără mari emoţii, chiar dacă scorul final, 3-0 pentru gazde, s-a conturat după pauză, primele 45 de minute încheindu-se la egalitate. Succesul poate fi considerat unul „normal”, mai ales în condiţiile în care gazdele au apelat la „prima echipă”, lotul Fortunei fiind, oricum, mai valoros decât al adversarei, în timp ce gruparea din Tărlungeni a venit cu o echipă formată din multe rezerve, începând meciul cu 4 jucători sub 21 de ani.
Prima parte a meciului a fost una sub aşteptări, din mai toate punctele de vedere, Fortuna neavând mari ocazii de gol, deşi, scorul putea fi 1-0, dacă asistentul Florin Vişan nu anula, pentru un offside „discutabil”, reuşita lui Chipirliu din minutul 19. Câteva şuturi pe poartă, „răzleţe”, destulă precipitare în joc, şi la cabine s-a intrat cu 0-0.
După pauză, aspectul jocului s-a schimbat total, „ecuaţia” calificării find rezolvată în câteva minute, Chipirliu deschizând scorul (min. 48, 1-0), după o centrare a lui Sziga, la care atacantul gălăţean a „ciupit” mingea în faţa portarului Stamatin şi a adversarului direct, apoi, acelaşi Sziga, cel mai bun jucător de pe teren a adus „liniştea”, cu un şut plasat, din 17 metri, poziţie centrală (min. 53, 2-0), spre bucuria micuţei galerii de pe… podul căii ferate, care au aclamat jucătorii, „cerând” „să vină Steaua la Poiana”, în următoarea fază a competiţiei, în timp ce patronul Radu Călin şi-ar dori pe CSU Craiova!
Tărlungeniul a capotat, la propriu, iar fundaşul Şandru, reprofilat pe banda stângă a făcut 3-0 (min. 73), la o urcare inspirată în atac, singurele… emoţii, până la final, fiind date echipei gazdă de una dintre salariate, directoarea economică Stamate, care a avut nevoie de un mic ajutor din partea medicilor de pe ambulanţă, după ce i s-a făcut rău la vestiare.
În teren, chiar dacă noile achiziţii, fundaşul dreapta Alexandru Aldea şi fundaşul central Horia Crişan, nu au „rupt gura târgului”, totuşi, ambii fac parte din categoria „câştiguri”, concurenţa, complexitatea numerică şi valorică a lotului, dându-i bătăti de cap antrenorului Florin Stăncioiu, care, deja, are „insomnii”, când trebuie să aleagă jucătorii care nu prind … raportul de joc.

Declaraţii după meci:

Daniel Bona: „Nu am un lot ca al Fortunei, ca să pot alege jucători de aceeaşi valoare cu titularii, iar singurul nostru obiectiv a fost să scotem cât putem de mult din acest meci. Am reuşit o repriză, a doua, nu. În campionat, cu toţi titularii în teren, ne vom lupta altfel, o să punem probleme, veţi vedea. Avem un program infernal, peste câteva etape revenim aici la Fortuna, sper să fie altul rezultatul”.
Florin Stăncioiu: „Am tratat meciul serios, Cupa este unul dintre obiectivele noastre, plus locurile 1-3 în campionat, şi cred eu că ne-am impus jocul. Am avut posesie, am marcat cu jucători din toate liniile, am jucat modern. Sunt supărat pe arbitraj, în prima repriză s-a trecut cu vederea un henţ în careul advers, apoi ni s-a anulat un gol, şi, la pauză am avut o răbufnire nervoasă. Sper să nu mai am parte de asemenea evenimente”.