F.T.
Guvernul intenționează să aloce, până la sfârșitul anului 2018, aproximativ 300 de milioane de euro pentru reabilitarea unor sedii de tribunale, dar și pentru construirea unor noi spații de instanțe.
A fost alcătuită și o listă de șapte judecătorii care trebuie reabilitate “cu prioritate”, două dintre acestea funcționând pe raza Tribunalului Prahova – Judecătoriile Mizil și Vălenii de Munte. Celelalte cinci spații vizate pentru reabilitare aparțin instanțelor din Târgu Neamț, Horezu, Luduș, Craiova și Costești.
Judecătoria Mizil pare a fi, astfel, subiectul unor propuneri controversate; pe de o parte, încă din urmă cu aproximativ opt ani, oficiali din cadrul Ministerului Justiției au anunțat că, din rațiuni care țin de creșterea eficienței actului de justiție, instanța trebuie desființată. Mai nou, din rațiuni care vizează siguranța justițiabililor și a personalului care o deservește, Judecătoria Mizil ar urma să fie reabilitată.
Una peste alta, se poate spune că infrastructura judiciară din Prahova se găsește în plin proces de reabilitare/construire. Astfel, în prezent, se lucrează la consolidarea sediului Tribunalului Prahova, de pe strada Gheorghe Lazăr.
De asemenea,se pare că și lucrările de la Palatul de Justiție din Ploiești sunt în grafic, clădirea urmând să fie terminată până la data de 1 iulie 2017. Și tot pe considerente de spațiu neadecvat (clădirea are bulină roșie), aproximativ 40 de persoane – judecători, grefieri – de la Secția a II- a de contencios administrativ și fiscal, din cadrul Tribunalului Prahova, urmează să se mute într-un spațiu închiriat.














