Sportivul secţiei de judo a CSM-CFR-CSŞ Ploieşti, David Ţugui, a participat la Cupa Europeană de Cadeţi – U18, de la Bielsko-Biala (Polonia), reuşind să ocupe locul al VII-lea la categoria „+90 kg”.
David a susţinut 6 meciuri, dintre care a câştigat 4, parcursul lui fiind următorul: în primele trei tururi, a trecut pe rând de Leon Marosek (Slovacia), Nikolaos Nikolaidis (Grecia) şi Felix Damm (Germania), apoi a pierdut în sferturi la Shynggys Yerzhanuly (Kazahstan), care avea să câştige medalia de argint; în recalificări, l-a învins pe Anton Khachatryan (Polonia), dar a pierdut, apoi, în faţa lui Dwayne Korevaar (Ţările de Jos).
La finalul turneului, sportivii au participat la un stagiu internaţional de pregătire. La competiţia din Polonia, care punctează în clasamentul mondial al cadeţilor, au participat 833 de sportivi din 30 de ţări. David Ţugui este pregătit la club de Gheorghe Savu (coordonator), Mihai Trandafirescu şi Doru Munteanu.