Constantin Dumitru – Plopeni

Continuăm serialul dedicat istoriei fotbalului prahovean, cititorii având ocazia ca în fiecare zi de joi să citească materiale „cu parfum de epocă” despre cei care au pus bazele fenomenului fotbalistic în judeţul nostru.

Ploieşti: Tricolorul C.F.P.V. a sdrobit Dacia Unirea cu 6-0 (2-0). În localitate s’a jucat azi a doua ediţie a matchului de calificare dintre Tricolor C.F.P.V. şi Dacia Unirea din Brăila. Se ştie că la prima ediţie rezultatul a fost nul (2-2). 5.000 de spectatori au ţinut să asiste la Victoria categorică a gazdelor, cari şi-au surclasat adversarul cu 6-0 (2-0). D-lui Emil Kroner I s’au aliniat următoarele formaţii: Tricolorul C.F.P.V.: Schramek; Hetzer, Dunăreanu; Mischoltz, Glaser, Radu, Covaci, Bocşa, Ştefănescu, Mosko, Kocsis. Dacia Unirea: Drăghiascu; Marinescu, Stanciu; Denghel, Szutor, Uriciuc, Cavadia, Weiss, Roidi, Zuckerman, Oprea. Jocul. Gazdele forţează alura, dar Dacia Unirea rezistă onorabil până spre sfârşitul reprizei, când în minutul 40, Ştefănescu înscrie primul goal al Tricolorului, pentru ca în minutul 44, Cociş să stabilească scorul reprizei de 2-0 pentru gazde. În minutul 61, Covaci marchează al treilea goal al gazdelor. Îl imită Mosco peste un minut, iar Covaci înscrie al cincilea goal în minutul 67. Acelaş Covaci stabileşte scorul final de 6-0 pentru Tricolorul CFPV. Gazdele au desfăşurat un joc spectaculos. Oaspeţii au jucat dur, dar n’au reuşit să înscrie nici măcar goalul de onoare. Prin această categorică înfrângere, Dacia Unirea este eliminată din turneul de calificare de către Tricolorul C.F.P.V., cu scorul general de 8-2. Cei mai buni oameni ai gazdelor au fost Glaser, Cociş, Dunăreanu, Hetzer şi Covaci, iar dela învinşi Szutor, Cavadia şi Stanciu. Tricolorul C.F.P.V. urmează să joace Duminica viitoare cu Universitatea din Cluj. (Gazeta Sporturilor, 21 iunie 1938).

La Ploieşti: Tricolorul C.F.P.V. a suclasat Universitatea cu 5-0 (4-0). Ploeştenii şi-au asigurat avansarea în divizia naţională A. Ploeşti 26 (Prin telefon). – 6.000 de spectatori au asistat azi la prima ediţie a finalei de calificare pentru Divizia Naţională A disputată între Tricolorul CFPV şi Universitatea din Cluj. Localnicii desfăşurând un joc superior, au învins clujenii cu categoricul scor de 5-0. Oaspeţii deşi învinşi la acest scor au reuşit unele lucruri frumoase, însă n’au putut împiedica atacul ploeştean în mare vervă de shot să marcheze de cinci ori. „Şepcile roşii” surprinse dela început n’au mai putut recupera avantajul luat de localnici şi au plecat steagul. Atacul lor a fost ineficace. Cu mai puţin ghinion şi câteva bare, CFPV putea învinge la un scor mai mare. Au marcat Cociş în minutul 13, reluând o centrare dela Ştefănescu. În minutul 27, Ştefănescu urcă scorul, ca 8 minute mai târziu, Cociş să marcheze al treilea goal pentru CFPV. Covaci în minutul 37 stabileşte scorul primei reprize. La reluare studenţii clujeni încearcă unele atacuri, uşor respinse de Hetzer şi Dunăreanu. În minutul 52 Ştefănescu pecetlueşte printr’un shoot plasat scorul partidei. Albaştrii au avut cei mai buni jucători în Misholtz de departe cel mai bun din „22”, Glaser, Bocşa, Cociş, Mosko şi Hetzer. Dela clujeni David, Benţea, Ionaş şi Surlaşiu au fost singurii cari au muncit. A condus excelent domnul Picky Kroner următoarele echipe: Tricolorul C.F.P.V.: Schramek; Hetzer, Dunăreanu, Radu, Glaser, Mischoltz, Covaci, Adalbert Bocşa, Ştefănescu, Mosko, Cociş. Universitatea: Moldoveanu; Drăgulescu, Iancovici, Putnic, David, Golub, Benţea, Draga, Ionaş, Medrea, Surlaşiu. (Gazeta Sporturilor, 28 iunie 1938).
Deşi a învins cu 5-1, Universitatea a părăsit Divizia Naţională A. Tricolorul C.F.P.V. s’a calificat pentru prima divizie: „U” – Tricolorul C.F.P.V. 5-1 (0-0). Cluj, 3 (prin telefon) – Astăzi s’a disputat în localitate matchul dintre gruparea locală „U” şi Tricolorul C.F.P.V. din Ploeşti. Matchul a fost disputat şi a revenit studenţilor la scor. Cu toate acestea, gruparea universitară este nevoită să părăsească prima divizie, deoarece în primul match care s’a disputat Duminica trecută la Ploeşti, „republicanii” au învins cu 5-0. Astfel goal-average-ul este de 6-5 în favoarea ploeştenilor. Rezultat putea fi mult mai categoric dacă domnul Tică Iliescu, – arbitrul matchului – ar fi acordat studenţilor două penalty-uri perfect vizibile. Cu acest prilej, am putut remarca elanul studenţilor care deşi aveau de remontat un handicap de cinci goaluri, au jucat cu mult suflet. Jocul: Prima repriză deşi a fost în avantajul lor, gazdele n’au putut marca din cauza ineficacităţii liniei de atac. În această repriză „U” trabuia să beneficieze de două penalty-uri, însă după cum am arătat mai sus, Tică Iliescu nu le-a acordat. În repriza secundă „U” domină insistent şi chiar în primele minute reuşeşte să marcheze – minutul 5 – prin Ioanovici care a primit o pasă dela Draga. În minutul 20 Draga măreşte handicapul în urma unei combinaţii reuşite cu Medrea şi Ioanovici. În minutul 32 Cociş pasează lui Covaci care reuşeşte să micşoreze handicapul. Din acest moment „şepcile roşii” trec la atac şi obţin două cornere fără nici un rezultat. Totuş în minutul 35, Draga bate un corner care intră în poartă, cu ajutorul lui Schramek. După două minute, adică în minutul 87, Ioanovici serveşte pe Draga care urcă scorul la 4-1. În minutul 42, acelaş Draga, stabileşte rezultatul final, în urma unei passe primite dela Medreş III. S’a remarcat dela „U”: Iancovici, Joja, David şi Draga, iar dela „republicani”: Dunăreanu, Misholtz, Mosco şi Cociş. Matchul s’a disputat pe arena municipală şi a fost urmărit de 1.000 spectatori. Terenul a fost bun, temperatura 34 grade. A arbitrat slab domnul Tică Iliescu formaţiile: „U”: Moldovan; Drăgulescu, Iancovici, Joja, David, Golub, Bentea, Ioanovici, Truţa, Medrea III, Draga. Tricolorul C.F.P.V.: Schramek; Dunăreanu, Hetzer, Radu, Glaser, Misholtz, Covaci, Adalbert Bocşa, Ştefan Ştefănescu, Mosko, Elemer Kocsis. (Gazeta Sporturilor, 5 iulie 1938).

Nicolae Miklos Kovacs – un recordmen la Ploieşti

Nicolae Miklos Kovacs, născut la Plugova (Caraş Severin) la 29 decembrie 1911, a fost deţinătorul unui record neegalat timp de 60 de ani. Până în 1998 a fost singurul jucător român care a jucat la trei turnee finale ale Campionatului Mondial. La primul, cel din Uruguay în 1930, la cel de al doilea în Italia – 1934 şi apoi, după alţi patru ani, în 1938, în Franţa. După participarea la ultimul Campionat Mondial, în vara anului 1938 s-a transferat la Tricolorul C.F.P.V. – unde timp de două sezoane a fost „vedeta” echipei ploieştene, fiind căpitanul echipei în Divizia A, ediţia 1938/39 şi obţinând cu Tricolorul CFPV – promovarea în Divizia A, la finalul ediţiei de campionat 1939/40. Nicolae Miklos Kovacs a debutat în Divizia A la 11.09.1932, în partida C.A.O. Oradea – Braşovia Başov 3-0 şi a disputat pe scena primei divizii naţionale un număr de 115 jocuri, în care a marcat de 35 de ori. A mai evoluat la formaţiile Chinezul Timişoara (1924/28), Banatul Timişoara (1928/31), C.A.O. Oradea (1932/35, 1936-38 şi 1941/42), Ripensia Timişoara (1935/36 – tur), Valenciennes – Franţa (1935/36 – retur), Gamma Budapesta – Ungaria (1943/45), Ferar Cluj (1945/48), terminând cariera de jucător la Crişana CFR Oradea în vara anului 1948. A evoluat pentru echiopa naţională a României în 37 de partide în care a marcat de 6 ori. A fost selecţionat şi în naţionala Ungariei în 1943, evoluând un singur joc şi a marcat un gol pentru naţionala maghiară. A decedat la 66 de ani, la 7 iulie 1977, la Timişoara.