Constantin Dumitru – Plopeni

Continuăm serialul dedicat istoriei fotbalului prahovean, cititorii având ocazia ca în fiecare zi de joi să citească materiale „cu parfum de epocă” despre cei care au pus bazele fenomenului fotbalistic în judeţul nostru.

Campionatul Judeţean – Prahova, Categoria I
Startul acestui sezon s-a dat sâmbătă, 16 august 1980. Noile echipe partici­pan­te la această ediţie de campionat au fost: Electrica Câmpina şi Metalul Câmpina– ambele fiind promovate din Categoria a II-a județeană, PECO Ploieşti – din Campionatul Judeţean, Categoria I, a fuzionat cu Petrolul Teleajen Ploieşti din Categoria a II-a judeţeană și a activat în continuare sub numele de Petrolul PECO Ploieşti.
Clasament final: Campionatul Judeţean, Categoria I (ediţia XIII), 1980/81
1 Minerul Filipeştii de Pădure 34 23 8 3 83 16 54
18 Viitorul Slănic 34 6 3 25 25 99 15

A promovat după disputarea unui baraj în campionatul republican, Divizia C, Minerul Filipeştii de Pădure, iar Viitorul Slănic a retrogradat în campionatul teritorial.
În urma tragerii la sorţi, în cadrul barajului pentru promovarea în Divizia C, Minerul Filipeştii de Pădure a întâlnit pe Unirea Gârbovi, campioana judeţului Ialomiţa.
Întâlnirea tur s-a desfăşurat duminică 12 iulie 1981(când au avut loc jocurile retur ale celorlalte 16 confruntări ale barajului pentru promovare), minerii nu au lăsat nici cea mai mică speranţă oaspeţilor ialomiţeni, câştigând de o manieră categorică cu un sec 4-0(2-0), prin punctele marcate de Călinoiu (min. 28, 37 şi 73) şi Bucur (min. 84).Confruntarea din retur, programată la Gârbovi miercuri, 15 iulie 1981, a fost adjudecată din nou de campioana prahoveană cu scorul de 2-1 (1-1), prin reuşitele lui Oprea şi Radu. Ambele dispute ale barajului au fost arbitrate de divizionarul A braşovean, Radu Petrescu.

Campionatul Judeţean Prahova, Categoria a II-a
Startul acestei ediţii de campionat s-a dat duminică, 17 august 1980, şi a adus, în premieră, promovarea a două echipe de pe „Valea Teleajenului”. După disputarea primei părţi din campionat, Recolta Măgurele a ocupat prima poziţie din clasament cu 21p, fiind urmată de Voinţa Vărbilău (20p), iar Metalul Vălenii de Munte a ocupat locul V (17p). Echipele nou participante în această ediţie de campionat au fost: Ştiinţa Albeşti, Cristalul Azuga şi Progresul Ploieşti – toate fiind promovate din campionatele teritoriale în urma barajului disputat. Rapid Păuleşti a fost exclusă din competiţie în turul campionatului şi în locul său a fost înscrisă în programul jocurilor echipa de juniori II a Petrolului Ploieşti.
Clasament final: Campionatul Judeţean, Categoria a II-a (ediţia a VIII-a), 1980/81
15. Metalul Ploieşti 28 1 4 23 22 85 6
16. Rapid Păuleşti 28 Exclusă din campionat în tur.

Au promovat în Campionatul Judeţean: Voinţa Vărbilău şi Metalul Vălenii de Munte. Celelalte echipe, după desfiinţarea eşalonului doi valoric al fotbalului judeţean, s-au întors în Campionatele Teritoriale din zonă şi Campionatul Municipal Ploieşti.

Mihai Preda şi Marin Duţă – doi artizani care au reuşit după patru ani de participare în Campionatul Judeţean, Categoria a II-a valorică, să promoveze echipa din Vărbilău (antrenor Ferdinand Pzepolschi) în principala competiţie fotbalistică organizată la nivel judeţean. Cei doi au fost cunoscuţi în lumea fotbalului prahovean sub numele de „Puiu Grecu” şi „Mişu Banu”. Împreună au condus foarte mult timp formaţia de la poalele dealului „Măgura” şi au obţinut cea mai bună performanţă a echipei Voinţa Vărbilău. După ce echipa a devenit echipa satelit a Metalurgiştilor din Plopeni, sau – Metalul „Dumitrescu II” – după cum mai era cunoscută echipa în acele timpuri – a avut ani buni în „rodaj” tinerii juniori din pepiniera Plopeniului. Asta a creat iluzii localnicilor că, având o formaţie tânără şi redutabilă,Voința poate ataca promovarea în campionatul republican, Divizia C, dar a rămas doar o simplă amăgire pentru pătimaşii suporteri din comuna Vărbilău.
În finala Cupei României, faza județeană (1981), s-au întâlnit pe stadionul „Teleajen”, din Ploieşti, Voința Poiana Vărbilău şi Rapid Sălciile. Echipa din Sălciile a câştigat cu scorul de 5-3, dar Voința Poiana a făcut contestaţie şi a câştigat meciul la masa verde, fiind calificată în faza următoare a Cupei.