Fetele de la Activ Ploiești au bifat și al doilea succes din Divizia A, reușind să bată
la Slobozia, într-un meci care s-a dovedit a fi dificil, până spre final soarta partidei ”jucându-se”.
Oaspetele au început slab meciul și au fost conduse la pauză la o diferență de 3 goluri, dar au revenit la nivelul pretențiilor, după pauză, când s-au impus cu un parțial de 15-9, bifând un succes care menține echipa lui Dragos Dobresu ”în grafic”. Duminică urmează un alt meci interesant, contra celor de la Sepsi SF. Gheorghe, echipă nou înființată, care are, de asemenea, ”două din două” în acest start de sezon.
Runda a doua a adus și primul meci pentru CSM Slatina (fiind un număr impar de formații înscrise, una dintre echipe are pauză, în fiecare etapă), principală favorită la câștigarea seriei, fosta prim-divizionară reușind un scor… de rugby, 55-14!

CSM UNIREA SLOBOZIA – ACTIV PRAHOVA PLOIEȘTI 23-26 (14-11)

Slobozia: Săndulache, Caraman – Șt. Gheorghe 6, Dabevska 6, Soreanu 4, Vasile 3, Ion 2, Topor 1, Cloșcă 1, M. Gheorghe, Roșu, Striukova, Neagu, Polismac. Antrenor: Gheorghe Covaciu.
Ploiești: Abed-Kader, Ivașcu, Paraschiv – Vrabie 6, Epureanu 4, Fînaru 4, Beșleagă 3, Florea 3, Sava 2, Berbece 1, Arvatu 1, Popescu 1, Taivan 1, Capră, Dumitrașcu, Grădișteanu. Antrenor: Dragoș Dobrescu.
Arbitri: Corina Constantin / Daniela Enache
SERIA A, celelalte rezultate:
CSM SLATINA – SPARTAC BUCUREȘTI 55-14 (29-8) !!!
SEPSI-SIC SF. GHEORGHE – UNIREA DOBROEȘTI 33-24 (18-11)
CSU Neptun Constanța a stat.
Clasament: 1. Sepsi 6p (+ 30), 2. Ploiești 6p (+ 25), 3. Slatina 3p (1 joc, + 41), 4. Slobozia 3p (+7).
(statistică: handbalmania.ro)