Petrolul a debutat cu dreptul în Cupa României, învingând la Pecica, ieri.
Pe lângă diferența clară de valoare între cele două combatante despărțite de două eșaloane, ostilitățile au fost influențate și de faza din minutul 17, când Wild a făcut henț pe linia porții și și-a lăsat echipa în zece. A fost minutul în care Mihai Roman II a deschis scorul și, chiar dacă pecicanii au fixat tabela la 1-1 la pauză, ”găzarii” au tranșat disputa (scor 2-1) prin același Roman și și-au permis luxul să rateze și un penalty, prin Iustin Răducanu, dar și să utilizeze mai mulți tineri jucători.

PROGRESUL PECICA – PETROLUL PLOIEȘTI 1-2

Nasiru Abdullahi 43′ / Mihai Roman 18′ – penalty, 54′
Progresul Pecica: R. Zamfir – R. Moraru (M. Novac 77′), Nasiru, Wild, T. Bodri (Adamcsik 27′, Bănățan 77′) – Arsene (cpt.), Shiaondo – L. Bodri, Bozian (Răchită 58′), F. Nortey – S. Borcea
Rezerve neutilizate: Burtic – Gomboș, Salka, Matyus, I. Bălașa
Antrenor: Dan Stupar
Eliminat: Edward Wild 17′ (roșu direct)
Petrolul: Mih. Eșanu – Dumitriu, Pedro Justiniano (Huja 81′), Meijers (cpt.), D. Radu – Jefferson, Diomande (Dav. Vraciu 81′) – Doua, Jair (Rădulescu 60′), Mitrov (Grozav 46′) – Mih. Al. Roman (Răducan 73′)
Rezerve neutilizate: Gavrilaș – Hanca
Antrenor: Florin Pîrvu
Stadion: Progresul (Pecica – Arad). Arbitru central: Dan Ștefan Buzărnescu (Craiova). Arbitri asistenți: Cosmin Bojan (Târgu Mureş) și Mihai Marian Ionescu (Bradu – Argeş). Arbitru de rezervă: Adelin Pavel (Osica de Jos – Olt). Observator arbitri: Ştefan Szilaghi (Satu Mare). Delegat joc: Teodor Biriş (Hunedoara).

Vali Țicu l-a vizitat,la spital, pe Dragoș Iancu

Căpitanul Petrolului a ținut să-i ceară scuze și în mod direct tânărului fotbalist al lui FC Hermannstadt, după cele întâmplate în meciul direct de la finalul săptămânii trecute, când ploieșteanul l-a accidentat grav pe sibian.

“Suntem jucători profesioniști amândoi, ne știm din circuitul echipelor naționale și nu mi-am imaginat vreodată că voi ajunge într-o astfel de situație sau că îi voi provoca unui coleg o astfel de accidentare! Nu am avut nicio intenție, totul s-a întâmplat rapid, în tensiunea meciului, dar mă simt vinovat și îmi asum total cele întâmplate. Voi fi alături de el și, dacă îmi va permite, îl voi ajuta să treacă peste acest eveniment și să revină cât mai repede pe teren. Încă o dată ii cer scuze lui Dragoș, familiei lui, dar și cluburilor Hermannstadt și Petrolul”, a mărturisit Vali Ţicu.