Cu ceva rezultate favorabile, conjunctural, CS Blejoi a revenit pe primul loc, unde este, în acest moment, singură, în C4! Elevii lui Răzvan Vlad au avut parte de un meci dificil, un derbi al orgoliilor, cu Tricolorul Breaza, gazdele reușind să se desprindă pe tabelă, după pauză, prin reușitele lui Mănescu și Dima, de fondul unui joc echilibrat, de uzură, valoarea individuală și avantajul terenului propriu făcând diferența, până la urmă.

Plopenarii nu-și revin

După o săptămână în care părea că lucrurile s-au liniștit la Plopeni și ”vizita” antrenorului principal – Daniel Dumitrache în „biroul oval”, a reconfirmat poziția acestuia, toată lumea se aștepta la un rezultat care să readucă echipa pe linia de plutire, în meciul cu FC Pucioasa. Numai că, plopenarii au pierdut, din nou, pe teren propriu, scor 2-1, primind 2 goluri în doar 2 minute (78 și 79!!!), finalul fiind unul plin de nervi, cu o eliminare gratuită a lui Minea, un gol din penalty a lui Răileanu și mulți nervi și reproșuri, la vestiare!

La un pas de victorie, la un penalty de eșec

CS Păulești a fost marea performeră a etapei, dacă se poate spune așa ceva despre ”lanterna roșie”. Echipa prahoveană a reușit să ia primul punct în acest sezon, chiar pe terenul uneia dintre candidatele la barajul de promovare, CS Popești Leordeni, fiind egalată dintr-un penalty catalogat drept… ”inventat”, în minutul 86. Și, putea fi mai rău decât acest 2-2, dacă gazdele nu ratau încă o lovitură de la 11 metri, în minutul 4 al prelungirilor, portarul Narcis Nedelcu dovedindu-se ”eroul” oaspeților, din păcate, ierarhia la zi fiind închisă exact de cele două formații prahovene . CS Păulești și CSO Plopeni.
Urmează o etapă cu … două derbiuri județene, la Blejoi, respectiv Breaza!

CS Blejoi – Tricolorul Breaza 2-0 (0-0)
Stadion: ”Comunal” Blejoi. Spectatori: 350. Marcatori: Dr. Mănescu (64), Dima (90+1 – 11 m)
CS Blejoi: Bălănică – Răducea (6 Drăgoi), Pătraşcu, Costache, A. Oprea (46 Ghinea) – I. Şerban (cpt), Dima – Ionescu (46 A. Dinu), Brăilă, Tolea (58 Bălaşa) – Tudor (58 Dr. Mănescu). Antrenor: Răzvan Vlad
Tricolorul: Neacşu – Burlacu (46 Popa), Ov. Gheorghe, Țăranu, Prodan – Ioniţă (71 Miclea), Nedelcu, Duricu (cpt) (19 Dumitru), Catană, Rosu (46 Dogaru) – Negotei (46 Dumitrache). Antrenor: Marius Vişan
Cartonaşe galbene: I. Şerban (25)/ Catană (30), Dumitrache (70), Gheorghe (86), M. Vişan – antrenor (87), Țăranu (dupa fluierul final).
Arbitri: Ionuţ-Cătălin Ilie (Bucureşti) – Viorel Pȃnzaru, Dan-Florin Puiu (ambii din Braşov). Observator de arbitri: Andrei Ioniţă (Bucureşti). Delegat de joc: Victor Radu (Bucureşti)
Jucătorul meciului: Mănescu