George Marin

În două localități vecine din Tunisia, Nabeul și Béni Khiar, reprezentativa României U 17, din care a făcut parte și portarul Denis Ștefan, component al clubului CSM Ploiești, a participat la cea de-a XIX-a ediție a Jocurilor Mediteraneene. Prezența în lot și pe teren merită semnalată pentru că este cea mai nouă prezență într-un lot național a unui ploieștean component al unui club ploieștean.
Echipa României a avut o evoluție apreciată, încheiată cu o clasare meritorie, locul 6 din 13 echipe participante repartizate în două grupe, mulțumită și foarte bunelor evoluții pe care Denis Ștefan le-a avut în special în ultimele trei partide disputate de echipa noastră.
Jocurile s-au desfășurat după un sistem aparte. S-au jucat câte trei reprize a câte 15 minute fiecare. S-au acordat puncte pentru fiecare repriză, după sistemul 1 punct la victorie și jumătate de punct la repriză încheiată la egalitate. Pentru victoria de la finalul celor trei reprize s-au acordat două puncte, sau un punct în cazul înregistrării egalității. Așadar, o echipă putea acumula maximum 5 puncte la finalul unui meci.
În grupă, reprezentativa României a înregistrat următoarele rezultate: România – Croația 25-28 (9-10, 10-7, 6-11), România – Franța 18-30 (9-11, 2-9, 7-10) – aceste două partide s-au disputat în aceeași zi ,la doar câteva ore distanță, România – Egipt 27-26 (11-8, 11-12, 5-6), România – Spania 26-24 (10-8, 6-8, 10-8), România – Grecia 29-20 (11-8, 8-4, 13-5). Cu 13 puncte, România s-a clasat a treia în grupă, în urma Franței și a Croației, dar înaintea puternicelor echipe ale Egiptului și a Spaniei, campioana ediției de anul trecut.
România a participat în turneul pentru locurile 5-8 și a depășit categoric Italia în prima partidă a acestei faze: 32-17 (11-8, 8-4, 13-5). În meciul decisiv pentru locul 5, Egiptul și-a luat revanșa pentru înfrângerea suferită în grupă, învingând echipa României care, în ciuda înfrângerii, a câștigat două reprize: 25-22 (9-10, 11-4, 5-8).
Golgheterul echipei României a fost Teodor Ilucă (CSU Suceava), care a marcat 32 de goluri în cele 7 partide. Turneul a fost câștigat de Croația, care a învins Franța, 39-32, într-un meci urmărit de circa 1000 de spectatori. În grupă, meciul dintre cele două echipe se terminase la egalitate, 23-23.
Antrenorii echipei noastre au fost suceveanul Vasile Boca, care a înlocuit-o pe Alina Muntean și care, cu acest prilej, a efectuat câteva modificări în lotul echipei după rușinoasele înfrângeri din fața reprezentativei similare a Ungariei (29-51 și 28-40). Vasile Boca este secondat de un constănțean născut la Brașov- Rudi Stănescu.