În ciuda ploii care a căzut la primele ore ale zilei, cea dintâi reuniune hipică oficială din 2023 a adus, duminică, sute de spectatori în tribunele Complexului Hipodrom şi s-a bucurat de un real succes!
Organizată cu sprijinul partenerilor de la „Supermarket La Cocoş”, reuniunea dedicată Majestății Sale Margareta, Custodele Coroanei Române, la aniversarea zilei de naștere, a avut patru curse de trap în program, principalul eveniment fiind „Premiul de deschidere – Gheorghe Tănase”, ce s-a ţinut în memoria unuia dintre cei mai mari driveri ai României, câştigătorul a 7 Derby-uri de Trap ale României.
Desfăşurat începând cu ora 11:00, „Premiul de Deschidere – Gheorghe Tănase” i-a revenit armăsarului Viking, condus de Ionuţ Dumitru, care s-a impus la limită în faţa iepei Şansa W.E., care l-a avut în sulky pe Alin Tronaru. În celelalte curse ale zilei, câştigătorii au fost: Klipper (Premiul Bătăuş), Otawa (Premiul Arena) şi Wicked From Heaven (Premiul „Supermarket La Cocoş”.
Festivităţile de premiere au fost oficiate de reputatul medic Valeriu Zaharia („Premiul de Deschidere – Gheorghe Tănase”) şi de consilierii locali Alexandru Ştefan şi Dragoş Măchiţescu (Premiul „Supermarket La Cocoş”).
Altfel, spectatorii au fost întâmpinaţi în holul central al Complexului Hipodrom cu muzică de calitate, propusă de Cvartetul „Chronos”, din cadrul Filarmonicii „Paul Constantinescu” Ploiești.
Următoarea reuniune hipică este programată duminică, 9 aprilie, atunci când se va ţine „Premiul de Florii”.