Succes spectaculos pentru atletul Mihai Militaru la Finala Campionatului Naţional „U18”, desfăşurată în weekend în Sala „Ioan Soter” din cadrul Complexului Sportiv Naţional „Lia Manoliu”: sportivul pregătit de Gabi Hurmuz a devenit campion naţional al probei de 200 metri după ce a fost mai rapid decât David Damian (CSŞ Triumf Bucureşti) cu… 7 miimi de secundă! Timpul oficial înre­gistrat de sportivul de la CSM Ploieşti a fost de 22.99(983) secunde, iar cel al atletului bucureştean, de 22.99(990) secunde. Pe locul al 3-lea s-a clasat Szilard Jakab (LPS Târgu Mureş, 23.08 secunde).
Performanţa lui Mihai Mili­taru este cu atât mai interesantă cu cât el este singurul sportiv dintre primii 7 clasaţi aflat în primul an la „U18”, fiind născut în anul 2007 (următorii 6 sunt născuţi în 2006). În plus, se poate spune că elevul lui Gabi Hurmuz şi-a surprins puţin adversarii cu evoluţia sa, în contextul în care la primele două etape s-a clasat de fiecare dată al doilea şi avea un record personal de 23.04 secunde. Pe de altă parte, rezultatul vine ca o confirmare a performanţelor de la „U16”, categorie de vârstă la care Mihai Militaru a fost campion naţional anul trecut atât la 200 de metri, cât şi la 100 de metri.