N. D.

Pentru ca Ploieștiul să prindă și mai multă viață după ce a trecut de primul an al pandemiei, autoritățile locale au decis că e cazul ca inclusiv o parte dintre mijloacele de transport în comun să arate altfel, mai vesele. Astfel, potrivit Primăriei Ploiești, edilul Andrei Volosevici a răspuns pozitiv unei inițiative civice locale, prin intermediul căreia tramvaiele din oraș vor fi desenate personalizat, un grup de tineri pasionați de arta stradală dorind ca, prin tehnica graffiti, tramvaiele care circulă în oraș să primească o înfățișare modernă și atractivă, prin intermediul căreia să fie promovată artistic imaginea Ploieștiului. Iar din dorința de a fi exprimată aprecierea față de cel mai mare dramaturg român, Ion Luca Caragiale, primul tramvai a fost deja redecorat la exterior în culori vii, în care a fost integrat și chipul marelui dramaturg, pentru a le reaminti acelora care călătoresc cu tramvaiul că Ploieștiul este și ”Orașul lui Caragiale”! Reprezentanții municipalității au precizat că, anul acesta, și celelalte tramvaie ale TCE Ploiești vor fi personalizate, acestea urmând să fie branduite cu simbolurile orașului, din diferite domenii – cultură, sport etc., artistul ploieștean care va realiza gratuit lucrările în cadrul acestui proiect fiind Călin Silviu, recunoscut în rândul pasionaților de artă stradală cu semnătura MEBS. În legătură cu această inițiativă, primarul Andrei Volosevici a ținut să menționeze: ”Am susținut mereu oamenii talentați ai orașului nostru. De aceea, am hotărât să răspund ferm acestor tineri plini de inițiativă și dăruire față de comunitatea ploieșteană. Le mulțumesc și le exprim, pe această cale, aprecierea mea față de expresia artistică originală și ideile pline de inovație, pentru faptul că doresc să aducă un plus de modernitate și ingeniozitate la capitolul promovării orașului nostru”.