Seria de 14 victorii consecutive a echipei de handbal juniori I de la CSM Ploieşti s-a întrerupt, duminică, în cadrul etapei a patra din Grupa „Valoare” 1 a Campionatului Naţional. Elevii antrenorului Silviu Stănescu au remizat pe terenul formaţiei LPS Suceava, în duelul echipelor cu maximum de puncte în primele trei etape ale acestei faze secunde a campionatului.
În meciul de la Suceava, gazdele au controlat jocul în prima parte, conducând, în mod constant, cu două-trei goluri diferenţă, pentru ca, pe final, să se desprindă chiar la cinci lungimi, scor 11-6 (minutul 27). Dar, până la pauză ploieştenii au reuşit să marcheze o dată, fără să primească gol, astfel că au intrat la vestiare la patru goluri în urma amfitrionilor.
Iar în partea secundă CSM Ploieşti a revenit rapid în meci, scor 11-9 (minutul 32), după care, la mijlocul reprizei, a preluat conducerea, scor 15-14, menţinând această diferenţă până spre final, când s-a desprins la două lungimi, scor 20-18. Ploieştenii au avut ecart de două goluri chiar în ultimul minut, scor 21-19, însă LPS Suceava a reuşit să egaleze, in extremis, meciul încheindu-se cu o remiză, scor 21-21.
Pentru echipa ploieşteană au evoluat următorii jucători: Al. Ispas, Ad. Tănăsescu – A. Stănescu (7 goluri), N. Nicolae (5), R. Floarea (3), R. Pantazi (2), C. Albu (1), A. Rudai (1), P. Bucur (1), V. Bucuroiu (1), A. Pop şi G. Paraschiv. Nu au jucat V. Alici, L. Jugănaru, V. Militaru şi V. Bucuroiu.
În urma rezultatului înregistrat, LPS Suceava se menţine pe prima poziţie a clasamentului, la egalitate de puncte cu CSM Ploieşti, dar cu un golaveraj mai bun. Pentru ploieşteni a fost prima dată după meciul de debut al campionatului în care nu au reuşit să se impună, atunci pierzând cu AHC Dobrogea Sud Constanţa, la limită, în deplasare.
În cadrul etapei de la finalul săptămânii trecute, CSM Bacău a câştigat, pe teren propriu, meciul cu LPS Roman, scor 40-27 (22-12), iar LPS Brăila a trecut, surprinzător, de AHC Dobrogea Sud Constanţa, tot acasă, scor 31-30 (13-17).
În etapa următoare, ultima a turului, CSM Ploieşti va primi replica unei alte formaţii pretendente la calificarea la turneul final, CSM Bacău, a treia clasată, meciul fiind programat duminică, 17 martie, de la ora 13:00, în Sala Sporturilor „Olimpia”.
La turneul final se vor califica primele două clasate din cele trei grupe ale acestei faze, cărora li se vor adăuga cele mai bune două formaţii de pe locul al treilea.

6. LPS Roman 4 0 0 4 105-141 2

Înfrângere pentru CS Brazi, la „Speranţe”

Tot la finalul săptămânii trecute, în competiţia juniorilor I, s-a desfăşurat a patra etapă şi în Grupele „Speranţă”, eşalonul secund, practic, al campionatului, la care s-a calificat şi o reprezentantă prahoveană – CS Brazi.
Echipa prahoveană a evoluat pe terenul formaţiei LPS Vaslui, ambele formaţii având un parcurs similar în primele trei runde, cu două victorii şi o înfrângere. Prahovenii nu au putut, însă, să facă faţă ritmului impus de gazde, care au dominat jocul, încă din prima parte a meciului desprinzându-se la opt lungimi, scor 23-15. În cele din urmă, LPS Vaslui s-a impus cu scorul de 49-34.
În cadrul etapei a patra din Grupa „Speranţă” 1 s-au mai înregistrat următoarele rezultate: LPS Iaşi – LPS Piatra Neamţ 35-34 (16-15), CS Năvodari – LPS Buzău 32-31 (15-15).
În etapa viitoare, CS Brazi va juca, pe teren propriu, duminică, 17 martie, cu LPS Iaşi.