Simona Halep a învins-o pe Karolina Pliskova, 6-2, 6-3, şi a câştigat turneul demonstrativ de la World Tennis Thailand Championship. Pentru numărul 1 WTA urmează Shenzen, competiţie oficială, în prima săptămână din noul an de tenis. Sâmbătă, Halep a învins-o, scor 6-3, 6-3, pe britanica Johanna Konta (9 WTA) în primul meci de la turneul asiatic. Simona a jucat astfel finala la prima participare la turneul din Thailanda. Ca să ajungă în ultimul act, Pliskova a învins-o pe Jelena Ostapenko (Letonia, 7 WTA), cu 6-1, 6-4. Halep (26 ani) a arătat un joc solid la prima sa apariţie înaintea noului sezon competiţional şi s-a impus după o oră şi jumătate în faţa britanicei aflate pe locul 9 în clasamentul WTA. Astfel, Simona Halep a învins-o pe Karolina Pliskova, 6-2, 6-3, şi a câştigat turneul demonstrativ de la Wolrd Tennis Thailand Championship. Numărul 1 mondial a aflat că are şanse mari de a se impune la Australian Open după ce a câştigat demonstrativul din Thailanda. La festivitatea de premiere, Halep a oferit prima declaraţie de după finala cu Pliskova: „Sunt fericită că am câştigat ambele partide. Cineva mi-a spus că dacă o să câştig aici, o să câştig şi Australian Open. Dar dacă nu se va întâmpla aşa, nu va fi vina mea. Sper să revin aici în viitor”. De asemenea, Halep a primit din partea organizatorilot un tablou de pictură abstractă, intitulat „The Champion”. La această competiţie au mai participat de-a lungul timpului, printre altele, Serena Williams, Venus Williams, Maria Şarapova şi Angelique Keber. Pentru numărul 1 WTA urmează, în prima săptămână din 2018, turneul de la Shenzen.