AFC Astra II – Unirea Slobozia 2-1 (0-1)

Stadion: “Astra” – Ploieşti. Spectatori: circa 250. Au marcat:Valentin Gheorghe (50), Marius Şumudică jr. (83) / Constantin Toma (21 – pen.)
Astra 2: Nedelcovici – Butean, M. Popescu, F. Ioniţă, Roman (46 Nicorescu) – Pahonţu, Răileanu – Chişi (88 A. Gheorghe), R. Moise (cpt) (90+2
Barîcă), V. Gheorghe – And. Ioniţă (46 M. Şumudică jr.). Antrenor: Marius Măldărăşanu.
Unirea: Cristică – Drăguţ (69 Călin), Lazăr, Topor, M. Bucurică – Soare (cpt), Toma – Teodorescu (53 Răduca), Săvescu (34 R. Andrei (76 Năstase)), Pâslaru – Khalil. Antrenor: Ion Ionescu.
Avertismente: Pahonţu (86), Moise (90) / Khalil (23), Soare (36), A. Radu (39), Răduca (62), Toma (72).
Au arbitrat: Mădălin Dumitru (Piteşti) – Gabriel Catană (Târgovişte), Ionuţ Melinte (Iaşi).
Observatori: Mihnea Totan (Bucureşti), Ciprian Iugulescu ( Târgovişte)
Jucătorul meciului: Valentin Gheorghe

Tânăra echipă „satelit” a Astrei a arătat „semne de maturitate”, reuşind un meci bun şi o victorie importantă, 2-1 în faţa celor de la Unirea Slobozia – grupare ajunsă pe locul 2 în clasament, înaintea meciului jucat vineri în „9 Mai”.
Chiar dacă oaspeţii au condus la pauză pe tabelă, scor 1-0, după un penalty „produs” de Fabian Ioniţă, la un duel cu Khalil, lovitura de pedeapsă fiind transformată de Toma, elevii lui Marius Măldărăşanu au avut o repriză secundă perfectă, în care au reuşit să „întoarcă” scorul pe tablă, prin reuşitele lui Valentin Gheorghe (foto) şi Marius Şumudică jr.
Primul – care poate fi considerat cel mai bun om de pe teren – a beneficiat de o pasă decisivă a lui Răileanu, acelaşi Gheorghe „bifând” şi o bară, tot în partea secundă, în timp ce fiul antrenorului principal de la campioana României a adus cele trei puncte cu o reluare plasată, la colţul lung, Astra II arătând ca o echipă care câştigă maturitate în joc, care începe să crească şi prezintă mulţi jucători „interesanţi”, cel puţin.
De remarcat şi reapariţia în teren a fundaşului central Mihnea Nicorescu, apărătorul născut în 1997 prinzând o repriză, după câteva luni bune de absenţă, într-un meci în care în afara lui Vali Gheorghe, Butean, Moise, Pahonţu şi Nedelcovici merită şi ei remarcaţi, câţiva dintre cei mai înainte menţionaţi urmând să „bifeze”, săptămâna aceasta, când este pauză în Liga I, antrenamentele efectuate de „prima echipă”.