V. Stoica
Primarul Ploieștiului, Adrian Dobre, a prezentat ieri situația încă sumbră în care se zbate Clubul Sportiv Municipal Ploiești, condus, încă nouă luni de acum înainte, de același director – Cezar Stoichiciu – persoană asupra căreia planează suspiciunea că ar fi contribuit la situația dezastruoasă, din punct de vedere financiar și juridic, în care a ajuns clubul sportiv ploieștean.
“I-am prelungit mandatul lui Cezar Stoichiciu cu încă nouă luni pentru ca să poată fi tras la răspundere în cazul în care se va dovedi, în urma verificărilor, că se face responsabil de situația de la CSM”, a menționat primarul Ploieștiului, Adrian Dobre.
În cadrul unei conferințe de presă, edilul a precizat că a fost întocmită o informare pentru consilierii locali în vederea luării unei decizii pentru deblocarea situației de la Clubul Sportiv Municipal Ploiești, informare care ar implica și măsuri clare pentru susținerea sportului, cel puțin pe partea de copii și juniori. Adrian Dobre a recunoscut că un plan de redresare nu poate fi pus în aplicare fără acordul Consiliului Local Ploiești, dar și că nu s-au identificat soluții pentru plata sportivilor de la secțiile de seniori. Practic, rezolvări ar fi doar pentru secțiile de copii și de juniori, antrenorii urmând să fie angajați de municipalitate.
Pe de altă parte, însă, Dobre a arătat și că, în anul 2004, când a fost înființat Clubul Sportiv Municipal Ploiești, bugetul anual era de numai un milion de lei, iar în anul 2016 s-a ajuns la un buget de 13,5 milioane de lei. Mai mult de 60% dintre sumele alocate către CSM au mers, în ultima perioadă, către cele patru secții importante de seniori care au condus, în timp, la o creștere exponențială a fondurilor destinate CSM.