F. T.

Aproximativ cincizeci de lucrători din cadrul Penitenciarului Ploiești au protestat ieri, timp de două ore, în fața unității, nemulțumiți, în principal, de discriminările salariale la care sunt supuși și de orele suplimentare efectuate.
Cu pancarte, cu trompete și cu sloganuri antiguvernamentale, membrii de sindicat au scandat “Demisia, Demisia !” și au acuzat Guvernul că i-a uitat!
“Dorim să aducem la cunoștință reprezentanţilor Ministerului Justiției și Administrației Naționale a Penitenciarelor că rolul nostru în sistemul de apărare, ordine și siguranţă publice este unul foarte însemnat, neputând fi îndeplinit în condițiile unei acute lipse de personal, a unor infrastructuri și a unor dotări adecvate. Desfășurarea și îndeplinirea sarcinilor de serviciu în aceste condiții nu se pot baza doar pe determinarea și curajul lucrătorilor din penitenciare de a-și îndeplini misiunile încredințate, în situația în care orele suplimentare nu pot fi plătite, iar din cauza insuficienței personalului, nici nu pot fi recuperate. Lucrătorii îndeplinesc multiple sarcini de serviciu, peste atribuțiile corespunzătoare funcției ocupate, iar Ministerul Justiției și Administrația Națională a Penitenciarelor, prin neaplicarea prevederilor Ordonanței nr. 20 din 2016, aleg să nu aplice o prevedere legală, discriminându-ne astfel față de alte structuri similare”, se arată, într-un comunicat de presă al Sindicatului „Solidaritatea“ de la Penitenciarul Ploiești, motivele protestului.
Pichetarea Penitenciarului Ploiești s-a desfășurat sub privirile forțelor de ordine și fără să fie periclitată siguranța locului de detenţie. Practic, ieri, angajații Penitenciarului Ploiești au respectat programul potrivit căruia, în fiecare zi, la cel puțin o unitate penitenciară din țară se protestează.
Joi, este rândul angajaților de la Penitenciarul de femei Târgșor să-și exprime nemulțumirile.