În România, se aruncă în jur de 2,5 milioane de tone de mâncare pe an, ceea ce înseamnă, în medie, peste 100 de kg per capita. Potrivit unor informaţii furnizate de reprezentanţii Ministerului Agriculturii (MADR), cea mai mare risipă se raportează la nivelul gospodăriilor populaţiei (49%), alimentele care ajung cel mai des la gunoi fiind mâncărurile gătite (25%), pâinea sau produsele de panificaţie (21%), legumele (19%) şi fructele (16%). Alimente mai aruncă şi sectorul industriei alimentare (37%), comercianţii (7%), cei din alimentaţia publică (5%), respectiv sectorul agricol (2%).
În timp ce mediul privat aşteaptă diverse tipuri de sprijin de la instituţiile statului, Parlamentul consideră că una dintre cele mai bune metode de soluţionare a acestei probleme este legiferarea. „Ministerul Finanţelor ar trebui să găsească soluţia fiscală astfel încât magazinele care vând la preţuri reduse produse alimentare aflate în apropierea termenului de garanţie să beneficieze de deducere a TVA pentru respectivele alimente”, a declarat preşedintele Comisiei pentru agricultură din Camera Deputaţilor, Nini Săpunaru. În momentul de faţă, retailerii aplică o cotă standard de TVA la preţul întreg al produselor, chiar dacă ei le vând cu un preţ mai mic înainte de a expira. Totodată, cel mai probabil săptămâna
viitoare, va intra în plenul Camerei Deputaţilor un proiect de lege privind risipa alimentară. Este un proiect prin care se doreşte sancţionarea cu 10.000 de lei a retailerilor care distrug intenţionat produse alimentare devenite improprii consumului uman. De asemenea, proiectul propune stabilirea unor acţiuni ce trebuie întreprinse de retaileri pentru limitarea cantităţilor de alimente distruse în urma degradării naturale (măsuri pentru dimensionarea mai eficientă a stocurilor şi pentru vânzarea cu prioritate a produselor care se apropie de data expirării, donarea alimentelor, direcţionarea alimentelor devenite improprii consumului uman spre consumul de către animale sau către agricultură ori valorificarea energetică).














