Taxa de salubritate – calculată diferențiat
Ministrul Mediului, Cristina Pașca Palmer, a anunțat că reprezentanți ai instituției lucrează la un proiect de lege prin care valoarea taxei de salubritate să fie calculată în funcție de cât gunoi aruncă fiecare, iar în cazul în care colectează selectiv, aceasta să fie mai mică.
„Lucrăm acum la lege, pentru a introduce acest principiu fiindcă, în baza acestuia, noi vrem de fapt să stimulăm cetățenii să colecteze selectiv acasă și să se depună mai puțin deșeu la groapa de gunoi. Colectând selectiv, vrem să valorificăm ce este bun din deșeu. Sunt mai multe variante de lucru. Este și varianta în care sunt niște saci cu un anumit volum și atunci știm exact – 10 litri, 20 de litri, 60 de litri”, a precizat ministrul Mediului.
Strategia de dezvoltare economică a României, în dezbatere publică
Guvernul urmează să lanseze, în dezbatere publică, strategia de dezvoltare economică a României.
În acest context, premierul Dacian Cioloș a precizat: “Viziunea de dezvoltare economică pe termen mediu şi lung va fi parte componentă a proiectului de ţară. Altfel spus, proiectul acesta de ţară va urmări ce vrea România să dezvolte şi cum vrea să fie percepută în Uniunea Europeană. Şi acest proiect de ţară va avea o componentă economică. De fapt, ceea ce noi am propus este ca discuţia pe această componentă economică să pornească de la documentul pe care îl vom prezenta mâine şi îl vom supune dezbaterii publice. (…) Practic, Guvernul va pune la dispoziţie ceea ce a lucrat până acum, iar partidele politice, cu societatea civilă, cu mediul economic vor avea o bază de plecare a acestei discuţii.”
Trei miliarde de lei în portofoliul de investiții pentru 2014–2015
Potrivit Ziarului Financiar, InvestRomania – instituţie guvernamentală pentru promovarea investiţiilor străine – a avut în portofoliu 150 de proiecte de investiţii în perioada 2014 – 2015, cu o valoare totală de aproximativ 3 miliarde de euro, potrivit datelor transmise de către reprezentanţii instituţiei.
„La nivelul acestor proiecte s-au înregistrat un număr estimat de 29.000 de noi locuri de muncă şi peste 250 de solicitări de informaţii privind România. Principalele industrii vizate de investitori în intervalul menţionat au fost industria auto, industria prelucrătoare, business outsourcing, IT”, au precizat reprezentanţii respectivei instituții.














