F.Tănăsescu
În data de 19 mai a.c., la Judecătoria Ploieşti va avea loc o nouă şedinţă de judecată a procesului în care o fostă angajată a BCR – Filiala Ploieşti este acuzată de incendierea camerei de tezaur a băncii, soldat cu un prejudiciu de peste 555.000 de euro. Noua amânare a procesului este justificată, printre altele, de faptul că instanța a dispus, în continuare, o expertiză contabilă detaliată care se impune în acest caz, urmând să se stabilească dacă au fost afectate de incendiul din urmă cu trei ani și jumătate bancnote bune şi bancnote fără valoare sau dacă a existat pază permanentă în zona în care s-ar fi comis infracţiunea etc.
În afară de acest aspect, instanța mai dispusese, la termenul anterior de judecată, ca expertiza contabilă în acest dosar, în valoare de 4.000 de lei, să fie efectuată pe cheltuiala părţilor vătămate, punând în vedere acestora “să achite onorariul”.
Dănilă Nicoleta Carmen, fostă angajată a BCR – Filiala Ploieşti, este acuzată de procurori că în toamna anului 2011 a dat foc banilor din camera de tezaur a sucursalei prahovene a BCR, pentru a şterge urmele unui furt pe care ar fi încercat să-l comită. Prejudiciul estimat de anchetatori s-ar ridica la 555.369, 52 de euro. Arestată preventiv la scurt timp după comiterea infracţiunii, a fost eliberată condiţionat în data de 22 februarie 2012.














