Petre Apostol

În perioada 10-13 iulie, la Brăila, s-a desfăşurat o nouă ediţie a Campionatului naţional de înot pentru copii (11-13 ani), la care au luat parte 450 de sportivi de la 60 de cluburi din ţară. La întrecere a fost prezent şi Clubul Sportiv Şcolar Ploieşti, elevii profesorilor Toma Miriţescu şi Graţiela Marin având rezultate bune.
Singura sportivă de la CSŞ Ploieşti care a urcat pe podium a fost Clara Spânu. În vârstă de 11 ani, înotătoarea ploieşteană nu doar a urcat pe podium, ci a reuşit să câştige patru titluri naţionale. Clara Spânu s-a impus la probele de 100 m liber (1.06,04 min.), 100 m spate (1.13,4 min.), 200 m liber (2.23,77 min.) şi 200 m mixt (2.41,20 min.), dovedind că reprezintă una dintre marile speranţe ale grupării ploieştene.
În plus, eleva profesorilor Toma Miriţescu şi Graţiela Marin a mai fost aproape de a obţine medalii la încă trei probe, situându-se pe locul 4 la 50 m liber şi 50 m spate, iar la 50 m fluture s-a clasat pe poziţia a cincea.
De la CSŞ Ploieşti ar mai fi de menţionat Cătălin Ciauş (13 ani), care a încheiat pe locul 9 la proba de 200 m mixt (2.39,1 min.) şi la cea de 400 m liber (4.54,0 min.), şi ştafeta masculină formată din Mihai Ioniţă, Alexandru Mărgărit, Edmond Alexandru şi Iulian Stănescu, situată pe locul 7 atât la 4×50 m mixt, cât şi la 4×50 m liber.