„Nkosi sikelel’ iAfrika”, Dumnezeu să binecuvânteze Africa. Cu imnul sud-african a început ieri, la Soweto, marea ceremonie de omagiu pentru Nelson Mandela, în prezenţa unui număr impresionant de şefi de stat şi a circa 40.000 de persoane.
Toţi au fost uniţi de mândria de a aduce acestui erou universal un ultim omagiu demn de un gigant al secolului al XX-lea, care a ştiut să reconcilieze negrii şi albii după decenii de segregare rasială. Preşedintele SUA, Barack Obama, a salutat în Nelson Mandela „un gigant al istoriei”. „Este dificil să aduci omagiu oricărui om (…) dar este şi mai dificil pentru un gigant al istoriei care a condus o naţiune spre dreptate”, a spus Barack Obama, aplaudat călduros.
Pe stadionul Soccer City din Soweto mulţimea nu a încetat să cânte şi să danseze, aşteptând începutul ceremoniei, cu o oră întârziere. Preşedintele Jacob Zuma, omologul său american Barack Obama, brazilianca Dilma Rousseff, alături de alte personalităţi, au susţinut discursuri în faţa a aproximativ o sută de şefi de stat şi de guvern. Din partea Franţei a participat actualul preşedinte, Francois Hollande, şi predecesorul său, Nicolas Sarkozy. România a fost reprezentată de o delegaţie condusă de premierul Victor Ponta, din care au făcut parte fostul preşedinte Emil Constantinescu, Bogdan Aurescu, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Externe, şi Mirel Palada, purtător de cuvânt al Guvernului. La eveniment au fost aşteptaţi peste 100 de şefi de stat şi de guvern şi zeci de personalităţi din lumea muzicii, culturii, afacerilor, precum şi foşti preşedinţi şi premieri.
Preşedintele Jacob Zuma a fost huiduit în mai multe rânduri la începutul ceremoniei, în timp ce omologii săi Barack Obama şi Robert Mugabe au fost aclamaţi atunci când chipurile le-au apărut pe ecranele gigant amplasate pe stadion. Toate acestea au avut ca scop salutarea unui parcurs exemplar al unui om care a petrecut 27 de ani în închisoare pentru că a luptat împotriva segregaţiei rasiale din ţară şi înainte de a negocia o tranziţie paşnică încheiată cu alegerea sa ca preşedinte, în 1994. Ajuns la putere, acest campion al luptei pentru egalitate s-a transformat într-un mare reconciliator, multiplicând gesturile de iertare faţă de foştii opresori albi. După ceremonia oficială de ieri, rămăşiţele eroului naţional vor fi expuse timp de trei zile, la sediul guvernului din Pretoria, fiind prevăzute procesiuni în fiecare dimineaţă pe străzile capitalei.
Acestea vor fi transferate sâmbătă în micul sat Qunu, în sud-estul rural al ţării, tărâmul strămoşilor xhosas ai lui Mandela. Acolo va fi înmormântat duminică, alături de părinţii săi şi de trei dintre copiii săi, într-o ceremonie tradiţională, care amestecă creştinismul cu ritul xhosa.
Acasă Lumea in care traim Ceremoniile dedicate lui Nelson Mandela: Barack Obama a salutat un gigant al...














