CSU Asesoft a câștigat primul joc din presezon disputat în fața propriilor suporteri. Ploieștenii au învins cu 82-68 pe CSM București, în meciul inaugural al patrulaterului găzduit de Sala Sporturilor din Brazi și, mâine, vor da replica lui Mega Vizura Belgrad, din Serbia.

Arnautovic i-a trimis pe parchet pe Vlahovic, Hargrove, Mandic, Burlacu și Tica, iar campioana a inaugurat tabela, la chiar prima acțiune ofensivă. Reușita lui Vlahovic a fost rapid anulată de Gallimore, americanul CSM-ului reușind să-și aducă echipa în avantaj, scor 4-2, în minutul 3. Cele două formații au mers cap la cap în sfertul de debut, ploieștenii preferând un joc pozițional, cu aducerea mingii la interior, pentru Burlacu și Tica, în vreme ce oaspeții s-au bazat, în special, pe ruperile de ritm ale lui Martinic, dar și pe inspirația canadianului Stephen Sir, din spatele semicercului.