CSU Asesoft a castigat dramatic partida disputata in aceasta seara, la Cluj, in cadrul etapei a treia a campionatului national, cu 70 la 69. Acesta este cea de-a treia victorie consecutiva pe care ploiestenii o obtin, de aceasta maniera, in sala Horia Demian, dupa meciurile 1 si 2 ale finalei sezonului trecut.

CSU Asesoft a inceput bine meciul din sala Horia Demian, reusind sa conduca, la prima pauza, cu 18 la 12. Ploiestenii au avut in Burlacu un veritabil lider, acesta evoluand bine atat in atac, cat si in aparare. Clujul a revenit in meci si a reusit sa preia conducerea, dupa doar 2 minute scurse din sfertul 2, 20 la 18. De aici, elevii lui Tenter au continuat sa adauge puncte in dreptul lor, intrand, la pauza, in avantaj: 37 la 35.
Pe finalul primelor 30 de minute, si din cauza faulturilor tehnice fluierate de arbitri la banca ploiesteana, gazdele au luat un avans de 13 puncte.
Dupa experienta finalei din sezonul precedent, cand Asesoft a castigat primele doua partide in ultimele secunde, fanii ardeleni nu au stat prea linistiti, in tribuna. Westrol, Szijarto si Mack au inceput sa reduca din diferenta, cel din urma reusind sa egaleze la 64 cu un minut si 31 de secunde pana la finalul partidei. Calhoun si Mack au dus Asesoftul in avantaj, dar Dykes a declasat nebunia in sala Horia Demian cu o aruncare de la 3 puncte, cu 4 secunde inaintea ultimul fluier, 69 la 68.
Time out pentru Asesoft, iar Arnautovic a cerut o schema pentru ca Mack sa finalizeze prin slam-dunk. Nu a fost nevoie, insa, pentru acelasi Dykes l-a faultat pe Westrol cu 1,6 secunde pana la sfarsitul intalnirii. Americanului nu i-a tremurat mana si a transformat fara probleme ambele libere, iar clujenii n-au putut decat sa retraiasca dezamagirea din urma cu 5 luni si sa acuze, ca de fiecare data, arbitrajul.

Cel mai bun jucator al Asesoftului a fost Burlacu, care a reusit un double-double: 17 puncte si 14 recuperari. Totusi, cel mai bun marcator a fost Westrol, autor a 19 puncte.

Meciul de la Cluj poate fi revazut maine, la Prahova TV, cu incepere de la ora 16:00.
Urmatorul meci al campionilor va avea loc sambata, pe teren propriu, cu Timisoara.