Azovmash Mariupol – CSU Asesoft 80-68 (16-21; 26-15; 17-16; 21-16)
In editia trecuta a competitiei FIBA Europe League, echipa ucraineana de baschet masculin Azovmash Mariupol a ajuns pana in sferturile de finala. Astfel incat, toata lumea care se pricepe la sportul jucat la panou isi poate inchipui ce adversar a avut, marti seara, in tara vecina, campioana Romaniei – formatia CSU Asesoft Ploiesti.
Cu toate acestea, laudandu-se si ei cu trofeul FIBA Europe Cup, cucerit la capatul sezonului continental 2004-2005, alb-albastrii nu s-au aratat coplesiti de faima oponentilor. Ba mai mult, ei i-au lasat cu gura cascata pe fanii gazdelor, atunci cand au incheiat primul sfert la cinci lungimi distanta: 21-16.
Din pacate, o scadere de potential, semnalata la jumatatea actului secund, a condus la rasturnarea scorului de pe tabela, Azovmash – condusa cu mana sigura de catre americanul Khalid El-Amin – reusind sa aiba, la pauza mare, un ecart de sase puncte: 42-36.
Ambitionati, ploiestenii s-au agatat de Lishchuk si coechipierii sai, incheind cu un scor strans penultimul sfert: 16-17. Deci, doar sapte puncte au despartit cele doua formatii, o data cu intrarea in ultimul act. Unul care a capatat, pe cale de consecinta, un caracter decisiv. Azovmash a gestionat, insa, mai eficient aceste ultime 10 minute de joc, asa ca au incheiat cel din urma sfert al confruntarii cu acelasi scor cu care debutase meciul. De data aceasta, insa, rezultatul le-a fost favorabil: 21-16. Chiar daca a pierdut finalmente (68-80), CSU Asesoft a dovedit – prin replica buna oferita unei echipe obisnuite cu competitii superioare ca valoare – ca poate face fata la un asemenea nivel inalt.
Interesant este ca, in timp ce trei jucatori de la Asesoft – Ocokoljic , Avlijas si Nwosu – au bifat toate minutele meciului, iar coechipierul lor, Krasic, a stat doar cu 60 de secunde mai putin pe teren, doar doi componenti ai echipei gazdelor, yankeul Long (foto, la mijloc, intre Carutasu si Nwosu) si un compatriot al sau – deja amintitul El-Amin – au fost aproape de aceste cifre. Tot la fel de pilduitor ar mai fi si faptul ca, in vreme ce tandemul tehnic Mladen Jojic-Constantin Mircea a mizat, la Mariupol, pe sapte baschetbalisti, dintre care unul a contabilizat doar un singur minut de joc, antrenorul principal al formatiei Azovmash, lituanianul Rimas Girskis, si colaboratorul sau ucrainean, Sergei Zavalin, au trimis pe parchetul salii Azovbasket nu mai putin de 10 jucatori. Adica, tot atatia cat a numarat intreg lotul oaspetilor.
Altfel, remarcatii acestui meci au fost: El-Amin si Ocokoljic (ca numar de puncte reusite), Long, Lishchuk si Nwosu (recuperari), Skutyelnik si Burlacu (pase decisive). Martorii oculari l-au declarat drept cel mai bun om al oaspetilor pe sarbul Sasa Ocokoljic, dar i-au si reprosat acestuia pasele gresite care au provocat sase interceptii ale jucatorilor locali. Tot in forma, de la Asesoft, s-a dovedit si nigerianul Nwosu, cel care s-a laudat cu un asa-numit „double-double”: 16 puncte marcate si 12 recuperari.
Iata, acum, care au fost baschetbalistii intrati pe teren marti seara, la Mariupol:
AZOVMASH – El-Amin (21 de puncte; 1×3 puncte; 35 de minute jucate), Long (17; 1×3; 37′), Bajramovic (7; 13′), Kazlauskas (12; 2×3; 26′), Lishchuk (7; 25′), Podorvannyy (3; 1×3; 11′), Lubin (4; 19′), Skutyelnik (4; 1×3; 4′), Rayevskyy (5; 1×3; 15′), Botichev (3′). N-a jucat deloc: Moskalenko.
CSU ASESOFT: Ocokoljic (19; 5×3; 40′), Avlijas (5; 1×3; 40′), Krasic (13; 3×3; 39′), Nwosu (16; 40′), Burlacu (15; 2×3; 27′). Au mai evoluat: Carutasu (13′), Szijarto (1′). N-au fost utilizati deloc: Blidaru, Apostol, Hartman.
In cealalta intalnire din cadrul etapei a II-a a Grupei „A”, in Franta, Cholet Basket a pierdut in fata formatiei din Federatia Rusa, Dynamo St.Petersburg, scor: 62-71 (19-16; 15-12; 11-27; 17-16), oaspetii – dupa cum se vede – adjudecandu-si doar un singur sfert, insa la o diferenta atat de confortabila incat sa le permita obtinerea a inca doua puncte in clasament. Ierarhia Grupei „A” arata, acum, astfel: 1. Dynamo 2 2 0 148-134 4; 2. Azovmash 2 1 1 152-145 3; 3. CSU Asesoft 2 1 1 143-146 3; 4. Cholet 2 0 2 128-146 2. Etapa a III-a programeaza, marti, 8 noiembrie, urmatoarele partide: CSU Asesoft Ploiesti – Dynamo St.Petersburg si Azovmash Mariupol – Cholet Basket.