Galben-albaștrii termina bine, se poate spune, anul 2022, ieri seară, pe arena „Ilie Oană ” , cei prezenți având parte de un meci intens, greu, din toate punctele de vedere.
Petrolul Ploiești și FC U Craiova au terminat la egalitate, scor 1-1, partida din cadrul etapei cu numărul 21 din Superliga României.
„Lupii galbeni” au reușit să deschidă scorul prin Irobiso, în minutul 45, în timp ce oltenii au egalat în minutul 63 prin Juan Bauza.
Petrolul a ratat șansa de a urca pe loc de play-off, rămânând pe poziția a 7-a, dar, așa cum putea câștiga meciul, îl putea și pierde.
Fiecare dintre echipe a avut un gol anulat, VAR-ul având rolul decisiv și la eliminarea lui Jair, finalul de joc oferind emoții mari pentru un punct, meritat.

PETROLUL – FCU CRAIOVA 1-1 (1-0)
Stadion: Ilie Oană. Spectatori: 4.000 . Marcatori: Irobiso (45) / Bauza (63)
PETROLUL: Leitner – Mathaus, Meijers, Huja – Borţa, Seto (Dumitriu 85), Jair, Ţicu – Budescu (Măzărache 72), Irobiso, Grozav (Olaru 90). ANTRENOR: Nicolae Constantin
FCU CRAIOVA: Gurău – Negru, Duarte, R. Grigore, Huyghebaert – Albu, Vl. Achim – Baeten, Bauza, Bahassa – G. Ganea (G. Iancu 57). ANTRENOR: Nicolo Napoli
Cartonaşe galbene: V. Ticu 5, Borta 51, Seto 69, Olaru 90+3 / Achim 21
Cartonaş roşu: Jair (Petrolul) min. 87
Arbitri: Kovacs Istvan – Marinescu Vasile, Artene Ovidiu – Barbu Marian
Arbitri VAR: Cojocaru Adrian Viorel – Trandafir Cristina Mariana