CSM Petrolul Ploieşti se întoarce învinsă de pe terenul uneia dintre cele două formaţii imbatabile în propriul fief în acest sezon, CSO Voluntari, însă o face după o luptă dârză dusă până aproape de intrarea în ultimul sfert al partidei, în ciuda problemelor de lot cu care antrenorul Mihai Popa s-a confruntat. Andrej Magdevski şi Christian Chiţu n-au putut evolua din cauza unor probleme medicale, Codruţ Dinu a fost lăsat să participe la turneul final al categoriei „U15”, Johnathan Jordan a forţat după doar trei antrenamente care au urmat unei perioade în care a fost răcit, iar Octavian Popa Calotă a încercat să ajute câteva minute deşi a simţit din nou dureri la piciorul ce l-a ţinut recent pe margine.
Singura noutate a fost reprezentată de debutul lui Odysseas Iancu ca „under”, aşa că staff-ul echipei ploieştene s-a putut baza pe o rotaţie de doar 7-8 oameni în faţa unei echipe experimentate şi valoroase, în care antrenorul Saşa Ocokoljic a putut rula 9 jucători, aproape toţi prinzând minimum 15 minute pe parchet.
În acest context, rezultatul final, 81-69 (19-21, 20-12, 20-21, 22-15), poate fi considerat unul normal, deși cu 11 minute înainte de final scorul era egal, 54-54! Pentru CSM Petrolul Ploieşti au jucat Hammond (19 puncte, 3×3), Sekulovic (15, 3×3), Jordan (13, 1×3), Milin (11, 1×3), Negoiţescu (9, 1×3), Watson (2), Od. Iancu, O. Popa Calotă şi B. Popa.
Pentru prahoveni urmează două partide pe teren propriu, în această săptămână: marţi, ora 16.00, cu CSM Oradea, şi duminică, ora 18.00, cu Dinamo Bucureşti.