Stadion: ”Blejoi”. Marcatori: Lambru (86-11m)/Ţilică (80)
CS Blejoi: Marinache – Catană, A. Nicolae, Cl. Stoica, Ghinea – R. Enache – Chişi (46 Licsandru), Munteanu, Lambru (cpt), Badea (90+2 Cotolan) – Iancu (77 Dr. Mănescu). Antrenor: Răzvan Vlad
AS FC Pucioasa: Ghiƫescu – Simion, Marina (cpt), Calofir, Diƫă (66 Lungeanu) – Dragnea, M. Enache (66 Petre) – Ţilică (82 Ene), Iamandache, Cr. Stoica – Nisipeanu. Antrenor: Cosmin Toboşaru
Avertismente: Ghinea (24), Iancu (26), Cl. Stoica (66, 90+4)/Iamandache (14), Ţilica (71), Marina (83)
Eliminări: Cl. Stoica (90+4)
Arbitri: Ovidiu Robu (Chitila – ilfov) – Claudiu Schiopeƫ şi Viorel Pânzaru (ambii Braşov)
Observatori: Cristinel Rusu (Focşani) – pentru arbitri şi George Bădescu (Bucureşti) – pentru joc

Ambele formații prahovene din Liga a III-a, CS Blejoi, respectiv CSO Plopeni, au reușit să evite înfrângeri care ar fi cântărit mult în soarta acestui sezon!
Blejoiul a reușit să ia un punct în fața celor de la Pucioasa, echipă cu pretenții la primul loc, printr-un penalty în ultimele minute ale meciului, în timp ce plopenarii au revenit de la 4-2, la Brașov, unde meciul s-a terminat… 4-4 ”ca la teatru”!
Meciul de la Blejoi a fost unul cu destule oportunități de ambele părți, cu un plus pentru oaspeți, care au dominat, au reușit să deschidă scorul în min. 80, dar au fost nevoiți să se mulțumească doar cu un punct, Lambru egalând de la punctul cu var, 1-1 fiind scorul final într-un joc în care ultimul fluier a găsit echipa gazdă și cu un om în minus, după eliminarea lui Cl. Stoica!

Revenire fabuloasă pe gazon: Pompiliu Stoica, titular la 45 de ani!

Evenimentul numărul unu al Ligii a III-a se poate spune că s-a petrecut însă la Brașov, unde, în meciul SR Brașov – CSO Plopeni, pe lângă scorul final (4-4) și desfășurarea incredibilă a acestuia – plopenarii au condus cu 2-0 în primele 10 minute, au luat apoi 4 goluri până la pauză, unele dintre reușite venind după erori de ”cascadorii râsului”, în ambele tabere, pentru ca repriza a doua să aducă egalarea pentru prahoveni – s-a consemnat revenirea pe gazon, ca titular, a fostului internațional Pompiliu Stoica!
Acesta – antrenor secund la Plopeni și ”principal” la juniorii CSM, ajuns la 45 de ani- a dat un ajutor nesperat echipei din Plopeni, care a avut mai multe absențe importante de lot, prezentându-se la Brașov cu doi portari de rezervă și doar două rezerve valide de jucători de câmp! Rezervă inițial pe raportul de joc, Stoica a fost titularizat, Pompilică evoluând fără probleme la un deceniu distanță de când ”agăța ghetele în cui”, la Petrolul. Fost internațional (8 meciuri sub tricolor), trecut pe la Buzău, Astra, Steaua, FC Moscova, Tom Tomsk, Alki Larnaka și Petrolul, campion al României, cu prezențe în Champions League, Stoica ”s-a jucat” un meci, și rămâne de văzut dacă va mai intra pe teren și în partidele următoare! Tot n-a avut parte de meci de retragere la Petrolul, poate îl face la Plopeni…

Liga 3, Seria 5, etapa 12 – rezultate și clasament

AFC Odorheiu Secuiesc – KSE Târgu Secuiesc 3-0
Ionuț Bobea (28 – penalty, 77), Alexandru Darius Pop (71)
CS Blejoi – FC Pucioasa 1-1
Cosmin Lambru (86 – penalty) / Richard Țilică (80)
Olimpic Cetate Râşnov – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 1-0
Raul Drugă ( – penalty)
Kids Tâmpa Braşov – FC Hermannstadt 2 1-0
Iulian Nechita (39)
SR Braşov – CSO Plopeni 4-4
Dragoș Sandu (19), Firat Cenk (28), Ștefan Răchișan (35), Vlad Olteanu (45+2 – penalty) / Raul Bucur (8), Beniamin Lazăr (11, 58), Andrei Militaru (74)