CSM Ploieşti – Athletic Neptun Constanţa 71-76 (14-18, 10-24, 27-16, 20-18)

Echipa de baschet masculin CSM Ploieşti a suferit cea de-a treia înfrângere din ultimele patru partide (după un debut de sezon cu trei victorii la rând), elevii antrenorului Mihai Popa cedând, sâmbătă seară, în Sala „Olimpia”, cu Athletic Neptun Constanţa.
Deşi a avut un start bun de meci, conducând cu 7-2 şi 9-4, echipa ploieşteană s-a blocat, practic, pentru un sfert şi jumătate, marcând, până la pauza mare, doar încă 15 puncte! Echipa din Constanţa, antrenată de Alexandru Olteanu, a profitat la maximum de jocul confuz din apărare al amfitrionilor, şi-a văzut de planul său de joc, unul bazat pe viteză, iar după două sferturi conducea cu 42-24.
Pauza mare a fost un sfetnic bun pentru ploieşteni, care au revenit în joc, după un sfert trei în care echipa a crescut în mod evident nivelul de agresivitate în ambele faze ale jocului, a marcat mai mult decât în primele 20 de minute (27 de puncte), recuperând 11 puncte din avansul oaspeţilor.
De altfel, nici echipa din Constanţa nu a mai putut menţine acelaşi ritm de joc, efortul văzându-se în ratările tot mai multe care au apărut, iar cu 4 minute înainte de final, CSM Ploieşti a reuşit să preia conducerea, scor 66-63, după două coşuri marcate de cel mai proaspăt component al formaţiei, muntenegreanul Mihailo Sekulovic.
Athletic Constanţa a avut, însă, în Vlad Corpodean un jucător extrem de inspirat, care a contribuit cu 24 de puncte, dintre care 6 „triple”, două dintre acestea venind exact în momentele în care oaspeţii păreau să nu mai aibă soluţii. În ultimul minut s-a intrat cu vizitatorii conducând cu 72-68, dar cele două time-out-uri cerute de Mihai Popa pentru a pregăti ultimele atacuri nu au avut efectul scontat, iar tabela s-a oprit, la final, la un 71-76 greu de anticipat înaintea disputei.
Pentru CSM Ploieşti, au jucat Hammond (16 puncte, 4×3), Magdevski (12, 2×3), E. Watson (11), Negoiţescu (11, 3×3), Milin (11), Sekulovic (6), Chiţu (3, 1×3), Popa-Calotă (1), B. Popa şi C. Dinu.
În etapa a 8-a, echipa ploieşteană se va deplasa în Capitală pentru partida cu CSA Steaua Bucureşti, meciul fiind programat luni, 15 noiembrie, la ora 19.45.
Cât priveşte noul sosit din tabăra ploieşteană- muntenegreanul Mihailo Sekulovic (206 cm)-, acesta este un jucător cu experienţă, care poate evolua pe poziţiile 4 şi 5 (extremă de forţă şi pivot). În vârstă de 31 de ani (este născut pe 22.07.1991), Mihailo este originar din Podgorica şi a sosit la Ploieşti după ce a început acest sezon în Serbia, la Mladost Maxbet Zemun, unde a avut medii de 11.9 puncte, 6.1 recuperări şi 1.5 pase decisive, în 26.1 minute jucate pe meci.
De-a lungul carierei, Sekulovic a evoluat în Bosnia, Bulgaria, Franţa, Ungaria, Muntenegru, Polonia, Slovenia şi Serbia, reperele fiind: Mornar Bar (Muntenegru, 2007-2010, 2011-2013), Mogren (Muntenegru, 2010-2011), Zeta (Muntenegru, 2013-2014), Kaposvari (Ungaria, 2014-2015), Sloboda Tuzla (Bosnia şi Herţegovina, 2015-2016), Balkan Botevgrad (Bulgaria, 2016-2017), Lille Metropole (Franţa, 2017-2018), Teodo Tivat (Muntenegru, 2017-2018), Miasto Szkla Krosno (Polonia, 2018-2019), Balkan Botevgrad (Bulgaria, 2019-2020), Helios Suns Domzale (Slovenia, 2020-2021) şi, în acest sezon, Mladost Maxbet Zemun (Serbia).
De menţionat că echipa ploieşteană plănuieşte să mai aducă un jucător, pentru a suplini despărţirea de Kwame Vaughn.