Între 10 și 14 decembrie, la Sibiu, Oradea şi Cluj-Napoca, s-au desfășurat 15 partide din Liga Naţională de Baschet Masculin. În urma acestor prime turnee (din cadrul cărora au absentat Athletic Constanța, CS Dinamo București și SCM Craiova), BC CSU Sibiu, CSM Oradea și U-BT Cluj-Napoca sunt singurele echipe care nu au cunoscut înfrângerea.
Echipa la care evoluează ploieşteanul Bogdan Popa (foto), BCM U FC Argeş Piteşti, a încheiat primul turneu cu două victorii şi o înfrângere, ocupând locul al treilea în clasamentul campionatului. Component al lotului naţional, în vârstă de 23 de ani, Bogdan nu a prins multe minute pe parchet în primul turneu, evoluând doar 15 minute, în total, bifând două puncte, două recuperări şi un capac.
CSO Voluntari, echipă manageriată de ploieşteanul Ionuţ Georgescu, a debutat cu stângul în noul sezon, pierzând ambele partide disputate, fiecare la o diferenţă de numai cinci puncte.
Ar fi de menţionat şi că Steaua Bucureşti, la care antrenor este Cătălin Burlacu, multiplu campion cu Asesoft Ploieşti, a încheiat primul turneu cu o victorie şi o înfrângere.

14. CS Dinamo București 0/0 0 puncte
Următoarele partide ale competiţiei se vor desfășura tot sub formă de turnee, în perioada 22-23 decembrie. De această dată, Constanța, Târgu Jiu și Sibiu vor fi gazdele turneelor.