Devine obișnuință, din păcate, ca echipele prahovene din Liga a III-a să bifeze înfrângeri pe linie, situația complicându-se, atât pentru CS Blejoi, cât și pentru Astra 2, care, din nou, au pierdut, ”la pachet”, meciurile jucate în ultima etapă.
Nu fără dramatism, dat tot zero puncte în clasament se pun și dacă iei bătaie la ultima fază a meciului, așa cum a pățit ”satelitul” Astrei la Balotești, unde a fost 2-1 pentru gazde, cu goluri marcate în minutele 84 și 90+4!
Astra 2 a deschis scorul prin Găvârliță, a condus la pauză, a avut și un gol anulat, aceluiași jucător, dar, pe final, a cedat, echipa lui Adrian Senin ”bifând” și eliminarea portarului Popa, pentru un gest prostesc, acesta ripostând când un adversar a vrut să-i ia mingea din mână, pentru a executa repede un corner. Astfel că finalul de meci a fost unul de coșmar, cu un șut imparabil ”de trei puncte”, la ultima fază a meciului, care a adus victoria gazdelor, într-un joc început prost de Astra 2 (Copaci s-a accidentat la încălzire, la fel şi Șerban, în minutul 10, după 3 faulturi consecutive asupra sa, la care centralul Marinescu nu a găsit de cuvință să acorde măcar un galben…) și terminat ”în genunchi”!
Nici CS Blejoi nu a reușit mare lucru, în ciuda faptului că a rezistat bine pe terenul celor de la CSM Slatina, după ce echipa lui Răzvan Vlad a ratat, prin Lambru, o ocazie de ”unu la unu” cu portarul, prahovenii cedând în ultima jumătate a meciului, când gazdele au reușit să ia cele trei puncte și să marcheze de două ori, suficient cât să ajungă pe primul loc!
Iar dacă ambele formații prahovene nu se ”trezesc” repede, va fi greu de tot, pentru că, deja, distanța față de locurile… liniștite ale clasamentului s-a cam mărit și nu mai este suficientă o etapă pentru a fi în zona ”lipsită de griji”!