FC Petrolul – Chindia Târgoviște 0-0

FC Petrolul (repriza I): Lungu – Bărboianu, Walace, Cioinac, Țicu -Mihăescu – Saim Tudor, Bratu, Marinescu (cpt), Ștefănescu – Arnăutu.
FC Petrolul (repriza a II-a): Al. Radu – Rus (63 Bucur), Cioinac, Manolache, Țicu – Constantinescu, Enache, Mihăescu , Zaharia – Stoica, Nica (71 Simionescu). Antrenor: Flavius Stoican.
Chindia: Aioani – Șandru, Dudea, Mitrovic, Dumitrașcu – Neguț, Novac, L. Mihai, Yamego – Neicuțescu, Florea. Au mai jucat: D. Moldovan – Atanasă.

Flavius Stoican a debutat cu o remiză albă pe banca Petrolului, la nici o săptămână de la startul antrenamentelor, ploieştenii terminând la egalitate, 0-0, cu Chindia Târgoviște, formație ce se pregătește ca, peste două săptămâni, să debuteze în primul eșalon.
Cum elevii lui Viorel Moldovan au parcurs, deja, o parte importantă a pregătirii de vară, având, astfel, un avantaj important din acest punct de vedere, al pregătirii fizice, Chindia a fost formația care a controlat primele 45 de minute ale întâlnirii disputată pe stadionul „Metrom” din Brașov. Novac (9), Liviu Mihai (18) și Yamego (18, 44) au avut ocaziile mari ale primei reprize, dar Cezar Lungu a „închis” efectiv poarta, cu câteva intervenții salvatoare.Petrolul - Chindia
La reluare, Stoican a schimbat liniile și nu s-a ferit să le dea minute bune jucătorilor tineri din lot, Alex Radu, Manolache, Constantinescu, Enache, Stoica și Rus intrând imediat după pauză, urmați, pe parcursul reprizei secunde, de Bucur și Simionescu. Iar juniorii au rezistat bine în fața unei echipe care n-a apelat decât la două schimbări în tot meciul, Chindia nefiind deloc periculoasă în partea a doua.
S-a terminat, astfel, 0-0, un debut promițător pentru elevii lui Stoican, ținând cont de lipsa firească a omogenității și de faptul că ne aflăm doar la începutul pregătirilor.
Pentru ploieșteni urmează încă o săptămână la Poiana Brașov și alte două teste, cu formația de juniori ACS Kids Tâmpa Brașov (luni, ora 18.00) și cu SR Brașov (joi, 4 iulie, ora 18.00, stadion „Tineretului”).

Dur – Bozoancă a plecat!

Anunțat drept o certitudine a campaniei de achiziții din această vară, portarul Dur – Bozoancă a… dat țeapă Petrolului, alegând să se întoarcă la U. Cluj!
Astfel, echipa ploieșteană rămâne descoperită la acest capitol, unde are nevoie urgentă de întăriri.