Echipa Galatasaray Istanbul s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 2-0, în faţa formaţiei Beşiktaş Istanbul, duminică seara, în derby-ul etapei a 31-a campionatului de fotbal al Turciei, preluând cu această ocazie conducerea în clasament, potrivit Agerpres. Elevii antrenorului
Faith Terim au deschis scorul înainte de pauză (44), prin nigerianul Henry Onyekuru, jucător împrumutat de la formaţia Everton, iar apoi şi-au majorat avantajul în repriza secundă, graţie golului brazilianului Fernando Reges (55). În urma acestui succes, Galtasaray a urcat pe prima poziţie în Superliga turcă, cu trei etape înainte de finalul sezonului, gruparea Cim Bom devansând-o la golaveraj pe Başakşehir, care a fost ţinută în şah, vineri, pe terenul lui Sivasspor (0-0).

Galatasaray – Beşiktaş 2-0
Luni se dispută partidele Trabzonspor – Kayserispor şi Alanyaspor – Konyaspor.
Clasament: 1. Galatasaray, 63 puncte (+35), 2. Başakşehir, 63 puncte (+27), 3. Beşiktaş, 59 puncte, 4. Trabzonspor, 53 puncte, 5. Yeni Malatyaspor, 44 puncte, etc.