Ieri, echipa de baschet feminin de la CSM Ploieşti a debutat la turneul final din Campionatul Naţional la categoria U13, care are loc la Sfântu Gheorghe, în Sepsi Arena. Echipa antrenată de Loredana Munteanu a deschis turneul, întâlnind formaţia ACS Champions CSŞ Nr. 6 Bucureşti, pe care o învinsese în cele trei partide directe disputate în faza preliminară a campionatului. De altfel, formaţia ploieşteană încheiase faza preliminară cu 20 de victorii în cele 24 de partide disputate, având cel mai bun bilanţ din Grupa 1, în care a fost repartizată la turneul final.u b
Celelalte formaţii din grupă au încheiat faza preliminară astfel: LPS Alba Iulia – 18 victorii și 8 înfrângeri, BC Slam București – 14 victorii și 10 înfrângeri, ACS Champions CSȘ Nr. 6 București – 12 victorii și 12 înfrângeri.
În meciul de ieri, baschetbalistele ploieştene nu au avut emoţii, bifând o victorie categorică, după ce s-au aflat la conducere din start până la final. Ploieştencele au început cu şase puncte consecutive, încheind primul sfert cu un avantaj de 11 puncte, scor 17-6. În al doilea sfert, CSM Ploieşti şi-a mărit ecartul, iar la pauza mare conducea cu scorul de 31-13.
Apoi, după un sfert trei mai puţin reuşit pe plan ofensiv, marcând doar nouă puncte, a urmat un ultim sfert cu 20 de puncte înscrise, echipa ploieşteană adjudecându-şi victoria cu scorul de 60-23, finalul de meci aducând, de altfel, şi cea mai mare diferenţă înregistrată pe tabela de marcaj.
CSM Ploieşti a încheiat cu un procentaj de 35% la aruncările din teren (38% din interiorul semicercului) şi 54% la libere (12/22), reuşind 65 de recuperări (24 ofensive), 22 de intercepţii şi două capace. De asemenea, a înscris 24 de puncte în urma mingilor pierdute de adversare, 19 puncte pe contraatac, înregistrând şi o serie de 16 puncte consecutive.
Echipa ploieşteană a început în următoarea formulă: Agnes Zane (17 puncte – 6/15 din acţiune, 5/8 la libere; 18 recuperări, 5 ofensive; două intercepţii; un capac), Daria Iordăchescu (17p – 7/20, 3/4; 9 rec., 6 of.; 3 pase decisive; 6 intercepţii), Ines Vârlan (2p; 6 rec., 4 of.), Sabina Chirilă (2p; 3 int.), Alexia Dedu. Au mai evoluat, pe parcurs, următoarele jucătoare: Karina Munteanu – căpitan (10p – 4/9, 2/3; 12 rec., 3 of.; 2 p.d.; 5 int.), Daria Tănase (10p – 5/12, 0/3; 4 rec.; 2 int.), Andreea Dumitru (2p; 6 rec.), Ioana Savu, Natalia Bărăscu, Alexia Apostolache, Olivia Sandu.
În al doilea meci de la turneul final, CSM Ploieşti va juca, astăzi, de la ora 16:00, în compania formaţiei BC Slam Bucureşti, iar mâine îşi va încheia evoluţia din grupă, de la ora 12:00, întâlnind pe LPS Alba Iulia.
În Grupa 2 de la turneul final sunt repartizate echipele ACS Dan Dacian Portocaliu București (24 victorii, nicio înfrângere), ACS Rookies Oradea (19 victorii, 3 înfrângeri), CS Olimpia București (16 victorii, 8 înfrângeri), ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (12 victorii, 12 înfrângeri).