Galben-albaştrii au... decolat spre Liga I

Petrolul a „legat” al doilea succes consecutiv, la capătul unei deplasări care a „speriat” doar în teorie, practica arătând, pe teren, o diferenţă mare între motivaţia, valoarea individuală şi potenţialul ploieştenilor, în comparaţie cu cel al gazdelor de la Aerostar, care vor reveni, probabil, „unde le e locul” – adică în Liga a III-a!
Cu o formulă „de bază” în care a apărut, ca titular, şi Chindriş, Mulţescu a obţinut o victorie fără dubii, soarta partidei fiind tranşată din prima repriză, după două goluri aproape trase la indigo – mingii şutate la poartă, respinse de către goalkeperul gazdelor, mai degrabă neinspirat şi finalizate „cu sânge rece” de Şaim Tudor, pentru 0-1, respectiv Dan Bucşă, pentru 0-2.
Doar finalul de joc a adus şi ceva „adrenalină”, meciul fiind întrerupt câteva minute, fiindcă din sectorul rezervat fanilor Petrolului, mai mulţi suporteri au ajuns în spatele băncii de rezerve a băcăuanilor, înjurându-l pe Florin Bratu! Asta după ce Ciocâlteu împinsese mingea în plasă, în min. 84, dar asistentul indicase offside…
Şi, în faţa a peste 250 de ploieşteni ajunşi în Moldova pentru a fi alături de „lupi”, ploieştenii au făcut un pas important înainte, depăşind U. Cluj şi Snagovul, deocamdată! Urmează şi Chindia…

Aerostar Bacău – Petrolul Ploieşti 0-2 (0-2)

Stadion: “Aerostar”. Spectatori : circa 600. Au marcat: Şaim Tudor (30), Dan Bucşă (38).
Aerostar: Potcoavă – Ţenea, Alin Mutu, Al. Ichim (Vraciu 46′), D. Drugă – Vişinar, Rz. Adăscăliţei (cpt.)(Ciocâlteu 69′) – H. Ilie, Tăbăcariu (I. Chirilă 20′), Buhăcianu – Al. Pop. Antrenor: Florin Bratu
Petrolul: C. Lungu – Borţa, Ghinga, Cr. Puşcaş, Ţigănaşu – Bucşa (L. Cazan 90+2′), M. Chindriş – Şaim Tudor, Laur. Marinescu (cpt.)(Kozoronis 79′), Rob. Moldoveanu – Arnăutu (Bg. Rusu 88′). Antrenor: Gheorghe Mulţescu.
Cartonașe galbene: Vraciu (55), Vișinar (86)/ Pușcaș (58), Ghinga (68)
Au arbitrat: Adrian Viorel Cojocaru (Galați) – Andrei Constantinescu și Vlad Bârleanu (București).
Observatori FRF: Bogdan Zanfirescu (Botoșani) și Bogdan Gheorghiță (Vaslui).
Jucătorul meciului: Bucşă.