Petre Apostol

După ce a trecut cu bine peste prima confruntare cu o echipă cu pretenţii la calificarea la turneul final în Campionatul Naţional de Handbal la juniori I, câştigând pe teren propriu luni, CSM Ploieşti a reuşit, miercuri seară, să bifeze o victorie şi în Divizia A, reprezentând al doilea succes din acest sezon al competiţiei de seniori.
Elevii antrenorului Silviu Stănescu au întâlnit, în Sala Sporturilor „Olimpia”, echipa CSU Târgovişte, în duelul ultimelor două clasate ale Seriei B, ploieştenii fiind pe penultima poziţie, graţie unui golaveraj mai bun faţă de dâmboviţeni. Ploieştenii au reuşit o victorie clară, controlând în mare parte meciul, impunându-se cu scorul de 40-25 (20-14), partida contând pentru etapa cu numărul 21, ultima din cel de-al doilea tur al întrcerii.
În privinţa evoluţiei scorului, CSM Ploieşti s-a desprins, rapid, la 8-2 (minutul 10), dar echipa din Târgovişte a revenit în joc, reducând ecartul la doar două lungimi, scor 14-12 (minutul 22). Totuşi, gazdele au intrat la vestiare cu un avans important, scor 20-14.
CSU Târgovişte a reuşit să revină, din nou, în debutul părţii secunde, apropiindu-se încă o 9-bdată la două goluri de amfitrioni, scor 21-19 (minutul 37), dar prin câteva contraatacuri finalizate cu gol ploieştenii au anulat avântul oaspeţilor, desprinzându-se la 26-20 (minutul 43). Apoi, un parţial de 4-1 realizat de gazde, în următoarele patru minute, a rezolvat soarta partidei, ploieştenii chiar mărind diferenţa până la final, scor 40-25.
De remarcat că un motiv pentru desprinderea ploieştenilor din ultimul sfert al meciului l-au reprezentat şi intervenţiile portarului Alexandru Ispas, care a reuşit, în interval de doar cinci minute, să apere patru lovituri consecutive de la „7 metri” ale oaspeţilor.
Pentru echipa ploieşteană au evoluat următorii jucători: Al. Ispas, Ad. Tănăsescu – A. Stănescu (9 goluri), V. Bucuroiu (8), I. Mereu (4), M. Chiranu (4), C. Albu (3), R. Floarea (3), G. Paraschiv (3), Al. Pop (2), P. Bucur (2), A. Militaru (1), N. Nicolae (1), V. Alici, D. Rudai şi R. Pantazi.
De menţionat că şi singurul succes de până la meciul de miercuri al echipei ploieştene în Divizia A a survenit tot în duelul de pe teren propriu cu CSU Târgovişte, în ultima etapă a primului tur din serie, disputată în luna octombrie a anului trecut, atunci prahovenii câştigând, însă, mult mai greu, la doar patru goluri diferenţă, scor 36-32.
În celelalte două partide ale etapei intermediare de miercuri s-au înregistrat următoarele rezultate:

CS Medgidia – CSU Piteşti 26-23 (9-9)
CSM Alexandria – CSM Bucureşti 29-21 (13-11)

CSM Ploieşti rămâne pe locul al şaselea în clasamentul Seriei B, iar în etapa următoare, prima a celui de-al doilea retur, va juca tot pe teren propriu, cu AHC Dobrogea Sud Constanţa II, sâmbătă, 16 martie.