Echipe:
CSŞ Ploieşti: Alexandra Cazan, Diana Enoiu, Denisa Constantin – Ana Cojocaru 6 goluri, Raluca Mavrodin 4, Andreea Popa 3, Ariana Dizman 2, Livia Ţapu 2, Catinca Radu 2, Diana Spirea 1, Luiza Toader 1, Evelina Barbu, Diana Pană, Maria Niţă.
Antrenoare: Victorela Ioan.
HC Activ CSO Plopeni: Ana Antohe, Elena Zamfir – Oana Constantin 6 goluri, Bianca Drăghici 6, Georgiana Stanciu 3, Theodora Preda 2, Ana Popescu 2, Ana Petre 2, Elena Evanghelide 1, Laura Moga, Christina Şelaru, Ana Simion, Antonia Racoi, Daria Szabo.
Antrenoare: Adina Panaite.
Arbitri: N. Ioniţă (Olt), A. Mărgărit (Argeş).

În Sala Sporturilor „Olimpia” din Ploieşti, joi, a avut loc duelul dintre echipele prahovene de handbal din Campionatul Naţional de la categoria junioare II, CSŞ Ploieşti şi HC Activ CSO Plopeni, într-un meci contând pentru penultima etapă a Seriei D.
După ce, în tur, CSŞ Ploieşti se impunea la Plopeni, de data aceasta a fost rândul formaţiei pregătite de Adina Panaite şi Cristina Smarandache să câştige pe terenul echipei ploieştene. Deşi elevele profesoarei Victorela Ioan au revenit, în partea secundă, de la un deficit de patru lungimi, înregistrat la pauză, egalând situaţia de pe tabelă, în minutul 58, acestea au cedat, în cele din urmă, printr-un gol primit în ultimul minut al întâlnirii.
Scorul final a fost 22-21 pentru echipa din Plopeni, care conducea la pauză cu scorul de 12-8.
În cadrul etapei disputate joi, lidera ierarhiei, ASC Corona 2010 Braşov, s-a impus pe terenul formaţiei CSM Gloria Buzău, scor 43-13 (22-3), iar CSŞ Dinamo Braşov a câştigat, în deplasare, cu CSŞ Sfântu Gheorghe, scor 33-28 (18-14).hc b
De menţionat că ambele echipe prahovene vor avansa în faza Grupelor principale „Valoare”, la care se califică primele trei clasate din toate cele şase serii preliminare, având în vedere că ACS Transilvania Braşov a fuzionat, din această lună, la junioare II, cu ASC Corona 2010, urmând să alcătuiască o singură formaţie. Astfel, cum ACS Transilvania va fi eliminată din clasament, CSŞ Ploieşti şi HC Activ CSO Plopeni vor avansa pe locurile 2 şi 3.
Ultima etapă a seriei este programată mâine, CSŞ Ploieşti urmând să evolueze, de la ora 11:00, pe terenul formaţiei din fruntea ierarhiei, ASC Corona 2010 Braşov, iar HC Activ CSO Plopeni va juca, pe teren propriu, de la ora 13:00, cu CSŞ Făgăraş.