Dacă în proba de simplu jucătoarea prahoveană de tenis Ana Bogdan a reuşit să treacă de primul tur la turneul de Mare Şlem Roland Garros, la dublu sportiva din Sinaia s-a oprit în runda inaugurală. Miercuri seară, Ana Bogdan şi partenera sa de dublu, ucraineanca Olga Savchuk, au debutat pe tabloul principal al celui de-al doilea turneu de Mare Şlem al anului, întâlnindu-le pe Yingying Duan (China) şi Aliaksandra Sasnovich (Belarus). Perechea belaruso-chineză şi-a adjudecat primul act al confruntării, scor 6-3, însă Bogdan şi Savchuk au replicat, câştigând setul secund cu acelaşi scor, 6-3. Actul decisiv, însă, a aparţinut sportivelor Duan şi Sasnovich, care s-au impus cu 6-1, câştigând partida după o oră şi 33 de minute de joc. Duan şi Sasnovich le vor întâlni în turul secund pe favoritele 16 ale turneului, Nadia Kichenok (Ucraina) şi Anastasia Rodionova (Australia). Acesta a fost al doilea meci la dublu disputat de Ana Bogdan în 2018, precedenta partidă fiind cea din FedCup, alături de Raluca Olaru, când tricolorele au pierdut cu dublul canadian Dabrowski/Zhao, în trei seturi.