Sportivul Paul Dumitraşcu a câştigat, miercuri seară, medalia de argint la stilul aruncat (174 kg), categoria 69 de kilograme, din cadrul Campionatelor Europene de haltere de la Izvorani, potrivit Agerpres.Sportivul în vârstă de 18 ani a ridicat la aruncat 167, 171 şi 174 de kilograme, ultima reuşită aducându-i medalia de bronz. El a fost devansat doar de Briken Calja din Albania, care a ridicat 175 kg. Medalia de bronz i-a aparţinut germanului Robert Joachim, cu 173 kg.
La stilul smuls, Dumitraşcu a intrat în concurs la 128 de kilograme, ridicând apoi 131. Din păcate, el a ratat ultima încercare la 134 de kilograme, clasându-se doar pe locul 9. Podiumul la smuls a fost următorul: locul 1 – Briken Calja (Albania), cu 146 kg, locul 2 – Mirko Zanni (Italia), cu 143 kg şi locul 3 – David Sanchez (Spania) cu 141 kg.
La total, medalia de aur i-a revenit lui Briken Calja (Albania), cu 321 kg, urmat de Robert Joachim (Germania), cu 311 kg, şi David Sanchez (Spania), cu 309 kg. Românul Paul Dumitraşcu a încheiat la total pe locul 6, cu 305 kilograme. Tot la categoria 69 de kilograme, dar la grupa B, România a mai avut un reprezentant, pe Constantin Carp. Acesta a reuşit să câştige grupa formată din patru sportivi la total cu 290 de kilograme. România a ajuns la 11 medalii câştigate de la începerea competiţiei. Până acum au cucerit medalii Elena Andrieş – trei de aur (smuls, aruncat şi total) la categoria 48 kg, Ilie Ciotoiu – două de bronz (aruncat şi total) la 56 kg, Ionuţ Ilie – două de bronz (aruncat şi total) la 62 kg, Andreei Penciu – argint (smuls) şi bronz (total), Maria Grigoriu – bronz (aruncat) şi Paul Dumitraşcu – argint (aruncat). Campionatele Europene de haltere la seniori se desfăşoară în perioada 26 martie – 1 aprilie în Sala Polivalentă din cadrul Complexului Olimpic de la Izvorani. România a mai găzduit Campionatele Europene de haltere seniori în 1972 la Constanţa şi în 2009 la Bucureşti.