CSM București – Tricolorul LMV Ploiești 3:1 (25:22, 15:25, 25:23, 25:21)

Sala: „Unirea”, Dobroești; spectatori: 50.
CSM București: Ioan Aldea 13 puncte (7 puncte de break) – 7/11 în atac (64%), 4 ași, 2 blocaje, Maximilian Thaller, Jhonlenn Barreto 8p (3) – 7/23 (22%), 1 blocaj; 57% recepție pozitivă/35% perfectă (23 recepții), Liaschynskas Stasis 7p (1) – 4/8 (50%), 3 blocaje, Gabriel Bontea 26p (8) – 23/43 (53%), 2 blocaje, 1 as, Sergei Burtsev 15p (6) – 13/21 (62%), 2 blocaje; 46% rec. poz./39% perf. (41 rec.) – Hecto Mata Parra 45% rec. poz./36% perf. (11 rec.). Au mai jucat: Mihai Dumitrache 1p – 1/1 (100%), Marius Iftime 0/2 (0%); 25% rec. poz./25% perf. (4 rec.), Claudiu Dumitru. Rezerve neutilizate: Robert Vologa, Teodor Milotin (cpt.), Radu Dediulescu – Tudor Romanescu.
Total echipă: 70 puncte (25 puncte de break) – 55/119 în atac (46%), 10 blocaje, 5 ași; 47% recepție pozitivă/36% perfectă (81 recepții); 6 erori la recepție, 7 erori în atac, 12 erori la serviciu (89 servicii).
Antrenori: Iulian Pîslaru, Marian Rădulescu.
Tricolorul LMV: Cristian Bartha 1 punct (1 punct de break) – 1 blocaj, Aleksandar Milivojevic 11p (1) – 11/27 în atac (41%); 52% recepție pozitivă/30% perfectă (33 recepții), Nikita Stulenkov 1p (1) – 0/1 (0%), 1 blocaj, Laurențiu Lică 14p (4) – 12/30 (40%), 2 blocaje, Bogdan Olteanu (cpt.) 14p (6) – 11/22 (50%), 2 ași, 1 blocaj; 39% rec. poz./33% perf. (18 rec.), Julian Bissette 12p (5) – 7/13 (54%), 3 blocaje, 2 ași – Philipp Kroiss 71% rec. poz./48% perf. (21 rec.). Au mai jucat: Gijs Jorna 4p – 3/5 (60%), 1 blocaj; 67% rec. poz./67% perf. (3 rec.), Alexander Kullo 6p (3) – 5/9 (56%), 1 blocaj, Jose Carrasco 2p (2) – 0/1 (0%), 1 blocaj, 1 as, Pavel Dushkov 6p (4) – 3/5 (60%), 2 blocaje, 1 as. Rezerve neutilizate: Ovidiu Darlaczi, Paul Magdaș – Mădălin Marinescu.
Antrenori: Sergiu Stancu, Mădălin Marinescu.
Arbitri: George Grădinaru, Lucian Năstase, ambii din Galați.
Observator FRV: Traian Marinescu, din București.

Echipa de volei masculin Tricolorul LMV Ploiești s-a îndepărtat de atingerea obiectivului în campionat, suferind cea de-a treia înfrângere a sezonului și prima care nu s-a înregistrat împotriva formației din fruntea ierarhiei. Elevii antrenorilor Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu s-au împiedicat pe terenul echipei CSM București, o formație fără pretenții la titlu și cu șanse reduse chiar și la medalii.
Cu doar un punct câștigat în duelurile cu primele patru clasate (înfrângere în tiebreak la Galați, în prima etapă a sezonului), echipa condusă de antrenorul Iulian Pîslaru a realizat surpriza etapei a XV-a din Divizia A1, învingând în patru seturi pe Tricolorul LMV Ploiești. Deși în meciul din tur, din Sala „Olimpia”, Olteanu și co. au câștigat fără drept de apel disputa cu CSM București, în Sala „Unirea” din Dobroești, ploieștenii au risipit mai mult decât ceea ce obținuseră în runda precedentă, în care au învins în tiebreak pe CS Arcada Galați, pierzând toate punctele puse în joc.
La capătul unei partide în care echipele au părut egale, conform statisticilor, micile erori și punctele realizate în momente decisive au făcut diferența, în mod curios, nu în favoarea formației cu jucători cu mai multă experiență și cu CV mai important.
Gabriel Bontea a fost vedeta meciului, acesta punându-l în umbră pe omologul său de pe postul de universal, chiar jucătorul desemnat cel mai valoros voleibalist al României în ultimii doi ani, Laurențiu Lică. Mai mult, Aldea, Burtsev, Stasis au accentuat coșmarul ploieștenilor, iar coordonatorul Thaller a fost de neghicit pentru defensiva echipei prahovene.
Bissette și Kroiss au fost, practic, liderii ploieștenilor, Olteanu și Milovojevic având, de asemenea, momentele lor, deși primul dintre ei a continuat evoluțiile slabe la recepție, în vreme ce Stulenkov a realizat cel mai slab meci al său din acest sezon, fiind și înlocuit cu Dushkov. Nici Bartha, nici Carrasco nu au reușit să găsească soluțiile pentru colegii lor, dar nici tehnicienii ploieștenilor, Stancu și Marinescu, nu s-au ridicat la înălțimea așteptărilor, Pîslaru confirmând plasarea sa de către oficialii forului național printre cei mai valoroși antrenori români ai momentului.
În primul set, Tricolorul LMV a condus doar în prima parte, gazdele preluând inițiativa de la scorul de 6:4 pentru oaspeți, ducând scorul la 12:8 în favoarea lor. Ploieștenii au revenit la un singur punct în urmă, scor 13:12, însă CSM București a dat lovitura decisivă câteva momente mai târziu, desprinzându-se la 19:14, ecart apărat de gazde, care și-au adjudecat primul act, cu scorul de 25:22.
În setul secund, ploieștenii păreau să fi găsit soluțiile pentru a neutraliza jocul bucureștenilor. Tricolorul LMV a fost în control, preluând conducerea din start, distanțându-se la 12:8, pentru a da lovitura de grație la scorul de 15:12, când a punctat de cinci ori la rând, adjudecându-și, ulterior, actul cu scorul de 25:15.
Ceea ce părea să fie revenirea la normalitate nu s-a confirmat, echipa ploieșteană fiind, din nou, blocată de jocul gazdelor, în setul al treilea, deși s-a aflat până spre final în frunte, conducând cu 19:15, respectiv 23:21. CSM București s-a menținut aproape de prahoveni, pentru a da lovitura decisivă în final, încheind actul cu un parțial de 10:4 și adjudecându-și setul cu scorul de 25:23.
Demoralizați după finalul dezamăgitor din setul precedent, ploieștenii au scăpat de sub control actul al patrulea, CSM București desprinzându-se la cinci puncte, scor 10:5. Tricolorul LMV a echilibrat, apoi, jocul, dar nu a putut să revină, gazdele menținând un ecart de trei-patru lungimi până la final, câștigând setul cu scorul de 25:21, punând punct meciului după două ore și patru minute.
În urma acestei înfrângeri, echipa ploieșteană s-a îndepărtat de prima poziție, Steaua dublându-și avantajul față de Tricolorul LMV, după ce în runda trecută mai câștigase un punct. Mai mult, ploieștenii au coborât pe locul al treilea, fiind devansați de CS Arcada Galați, în timp ce Volei Municipal Zalău se află la doar două puncte în urma lor. Astfel, Olteanu și co. și-au complicat drumul spre titlul național, după un meci în care au arătat departe de pretențiile unei campioane.