Etapa a X-a de la Dakar 2018 s-a desfășurat între localitățile Salta și Belen, pe o distanță de 797 km, în care a fost inclusă o probă specială de 373 km. Etapa precedentă, Tupiza (Bolivia) – Salta (Argentina), fusese anulată din pricina condițiilor meteo, bivuacul din Tupiza fiind plin de apă și se anunțau furtuni.
Traseul etapei a zecea a fost cu mult nisip și dune în prima parte și traversări de râuri către final, fiind o provocare în ceea ce privește navigația pentru toți concurenții, iar temperatura a fost de 40 grade C. Singurul reprezentant român din competiţie, Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team), la categoria motociclete, a înregistrat al 30-lea timp (6 ore, 7 minute și 48 secunde), la peste o oră și 15 minute în urma câștigătorului etapei, Matthias Walkner, însă a mai câștigat două locuri în clasamentul general, Gyenes ocupând acum locul 25, cu timpul de 37 ore 20 minute și 43 secunde.
Primele trei locuri în cadrul etapei a X-a au fost ocupate de austriacul Matthias Walkner (4 ore 52′ 26”), chilianul Pablo Quintanilla (5 ore 04′ 01”), spaniolul Gerard Farres Guell (5 ore 08′ 47”). În clasamentul general, la Moto, conduce Matthias Walkner (32 ore 21′ 03”), pe doi este spaniolul Joan Barreda Bort (33 ore 00′ 45”), iar pe locul trei se situează argentinianul Kevin Benavides (33 ore 02′ 26”).
Etapa a XI-a (Belén – Fiambalá – Chilecito) era programată pe un traseu cu o lungime de 485 km, dintre care 280 km de probă specială.