FC Petrolul a terminat la egalitate, 2-2, partida disputată în această seară, împotriva Universității Cluj. Opriţa a deschis scorul trimitând cu capul, lângă rădăcina barei, în minutul 40. La reluare, clujenii au venit hotărâţi de la cabine să schimbe partitura. Grozav a plecat de la limita ofsaidului, l-a driblat pe Povilas, după tabela a indicat 1-1 datorită intervenţiei indecise a aceluiaşi portar prahovean (58). Zerka, în minutul 71, a majorat scorul pentru Petrolul, însă cu două minute înainte de final, Tudor comite un henţ în careu, iar Adrian Cristea execută penalty-ul dictat de Augustus Constantin. S-a încheiat 2-2, rezultat care menține Petrolul în zona retrogradării.
După meci, Vivi Răchită a declarat, în direct la Digi Sport: ”Noi încercăm să ne salvăm de la retrogradare, dar nu suntem lăsați de arbitri! Tatăl lui Augustus Constantin m-a sunat după ce a ieșit de la închisoare și s-a autopropus la Petrolul. Eu m-am opus și acum se răzbună! Am plătit 1000 de euro înaintea acestui meci pentru un curs de arbitraj unde ni s-a explicat că în cazuri ca acestea nu se dă henț! Măcar așa nu le-am dat dreptate celor care spuneau că vom câștigat foarte clar!”